Dominance Tether چیست؟ نمودار لحظه ای Dominance Tether را ببینید

برای درک اهمیت شاخص تسلط USDT در نمودار USDT.D، تاریخ 1 نوامبر 2021 را پیدا کنید. دقیقاً ده روز قبل از ورود بیت کوین به فاز نزولی، Dominance Tether در یک روند صعودی قرار داشت و ارزش 2.5٪ را نشان می داد. جالب اینجاست که در طول سال گذشته، بیت کوین با کاهش قیمت و ادامه سلطه تتر به رشد خود ادامه داده است. در زمان نوشتن، قیمت بیت کوین حدود 16000 دلار و تسلط USDT حدود 43.8٪ است.

بررسی رابطه بین تسلط تتر و قیمت بیت کوین

برای درک این مشکل، رابطه تسلط USDT با قیمت بیت کوین را در قالب یک مثال بررسی می کنیم. در 10 نوامبر 2021، بیت کوین به رکورد 69000 دلار در بازار رسید. در این شرایط، بسیاری از صاحبان بیت کوین از افزایش قیمت دارایی های خود خوشحال بودند که ناگهان همه چیز تغییر کرد. زیرا بیت کوین وارد مرحله نزولی بلندمدت شده است که تا به امروز ادامه دارد.

کمترین تسلط USDT تتر در چند سال گذشته معمولاً 1٪ بوده است. در زمان نگارش، Dominance Tether در بالاترین سطح از زمان تعریف چنین اندیکاتوری قرار دارد و مقدار بیش از 5.8٪ را نشان می دهد.

آخرین کلمه

بنابراین، افزایش تسلط تتر سیگنال واضحی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال با حجم بالای بازار ارسال می کند. از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال تا حد زیادی به ارزهای رایج مانند بیت کوین وابسته است، کاهش قیمت آنها تأثیر منفی قابل توجهی بر کل بازار خواهد داشت. برای درک بهتر این موضوع، مقاله “تسلط بیت کوینبخوانش

2. تسلط تتر را کاهش دهید

به طور کلی، کاهش تسلط USDT نشان می دهد که قیمت ارزهای دیجیتال اصلی مانند بیت کوین و اتریوم در شرف افزایش است. بنابراین، بسیاری از کاربران در حال تبدیل دارایی‌های تتر خود به ارزهای دیجیتال دیگر هستند تا از افزایش قیمت آنها بهره ببرند.

علاوه بر نمودار موجود در متن مقاله، می توانید وب سایت را ببینید همچنین برای نمایش USDT Dominance استفاده کنید.

3. حداقل و حداکثر مقدار تسلط USDT چقدر بود

در این مقاله، بررسی کردیم Dominance Tether چیست و چگونه از این اندیکاتور برای تجزیه و تحلیل شرایط حاکم بر بازار ارزهای دیجیتال استفاده کنیم. برخلاف بسیاری از ابزارهای تحلیل تکنیکال، درک و استفاده از شاخص تسلط USDT بسیار آسان است. بنابراین توصیه می کنیم همیشه در تحلیل خود به شاخص USDT.D توجه کنید. با کمک Dominance Tether می توانید حرکت نقدینگی در بازار ارزهای دیجیتال را تحلیل کنید. آیا قبلا از USDT Dominance استفاده کرده اید؟ تجربیات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

در بهترین صرافی های ارز دیجیتال با تخفیف در هزینه ها ثبت نام.


منبع: https://clinicsarmayeh.com/usdt-dominance/

ابتدا به معنای کلمه سلطه می پردازیم. تسلط در لغت به معنای تسلط و تسلط است. وقتی صحبت از تسلط Tether به میان می آید، به معنای واقعی کلمه تسلط تتر بر بازار ارزهای دیجیتال است. اما معنای این تعبیر چیست؟ هر ارز دیجیتال در بازار ارزهای دیجیتال سهم مشخصی در ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال دارد. طبیعی است که برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و تتر سهم بیشتری را به خود اختصاص دهند.

وقتی تسلط USDT در یک روند نزولی است، با توجه به قیمت ثابت تتر، این نشان می‌دهد که کاربران در حال تبدیل تترهای خود به ارزهای دیجیتال دیگر هستند. البته می تواند معنای دیگری هم داشته باشد; زیرا اگر سرمایه از بازار ارزهای دیجیتال خارج شود، بدیهی است که تسلط تتر کاهش خواهد یافت. اما موضوع این مقاله این نیست.

تا اینجا ما به این موضوع پرداختیم که تتر Dominance چیست و چرا تتر در مقایسه با سایر استیبل کوین ها اهمیت بیشتری دارد. در ادامه باید به موضوع اصلی مقاله برسیم. افزایش و کاهش تتر Dominance چه تاثیری بر بازار ارزهای دیجیتال دارد؟ آیا می توان از این شاخص برای تحلیل بازار استفاده کرد؟ پاسخ به این سوال مثبت است. به طور کلی تغییر در تسلط USDT به دو صورت افزایش یا کاهش در این شاخص رخ می دهد. باید هر یک از این دو رویداد را جداگانه بررسی کنیم.

1. تتر Dominance را افزایش دهید

در نهایت، نسبت ارزش بازار یک ارز دیجیتال به حجم کل بازار ارزهای دیجیتال، تسلط نامیده می شود. بنابراین، تسلط تتر نشان دهنده نسبت ارزش کل آن استیبل کوین به حجم بازار ارزهای دیجیتال است. این شاخص را می توان برای هر ارز دیجیتال تنظیم کرد. اما به طور کلی فقط برای دو ارز دیجیتال، یعنی بیت کوین و تتر استفاده می شود. زیرا هدف از تعریف این شاخص بررسی تاثیر ارزهای دیجیتال بر کل بازار ارزهای دیجیتال است. این در حالی است که دارایی های کم ارزش بازار هیچ تاثیری بر کل بازار ندارد.

Dominance Tether چقدر مهم است؟

در اینجا می توانید نمودار لحظه ای Dominance Tether را در بازه های زمانی مختلف مشاهده کنید.

افزایش یا کاهش دادن تسلط USDT چه مفهومی داره؟

فهرست عناوین مقاله

Dominance Tether چیست؟

شاخص تسلط USDT به صورت درصد بیان می شود. به عنوان مثال، وقتی USDT.D مقدار 2% را نشان می دهد، به این معنی است که حدود 2% از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال به Tether اختصاص دارد. حال این سوال مطرح می شود که منظور از افزایش تسلط تتر چیست؟ وقتی تسلط USDT افزایش می یابد، به این معنی است که سهم تتر از کل حجم بازار ارزهای دیجیتال افزایش می یابد. همانطور که می دانید، قیمت Tether ثابت است. بنابراین وقتی سهم تتر از کل حجم بازار افزایش می‌یابد، دو چیز در واقع اتفاق می‌افتد:

  • حجم بازار ارزهای دیجیتال اصلی مانند بیت کوین و اتریوم به دلیل کاهش قیمت ها کاهش می یابد.
  • تعداد تترهایی که سرمایه گذاران بازار کریپتو خریداری کرده اند در حال افزایش است. به عبارت دیگر، کاربران دارایی های خود را از ارزهای دیجیتال دیگر به تتر تبدیل می کنند.

نماد تسلط USDT.D است.

2. نمودار Dominance Tether را کجا می توانیم ببینیم؟

اما باید به این سوال پاسخ دهیم که چرا تتر در بین استیبل کوین ها اهمیت بیشتری دارد؟ از نظر فنی، دلایل زیادی برای این وجود ندارد. تتر به عنوان اولین استیبل کوین، جایگاه ویژه ای در بین بازیگران بازار ارزهای دیجیتال پیدا کرده است. همچنین، بسیاری از جفت ارزهای معاملاتی که در مقابل معامله گران در صرافی های ارز دیجیتال قرار می گیرند، مبتنی بر تتر هستند.

فقط به چند سال قبل برگرد مفهوم جدیدی به نام استیبل کوین وارد بازار شده است. استیبل کوین ها با هدف کمک به فعالان بازار برای جلوگیری از نوسانات شدید قیمت ارزهای دیجیتال راه اندازی شدند. معروف ترین استیبل کوین از گذشته تا کنون تتر (USDT) است. ناگفته نماند که در سال های اخیر استیبل کوین های زیادی نیز ایجاد شده است، مانند USDC، Binance USD، Dai و غیره. برای آشنایی بیشتر با این موضوع مقاله “استیبل کوین چیست؟ مروری بر انواع استیبل کوین و کاربردهای آنها” دیدن.

تا اینجا به نقش Dominance Tether و نحوه استفاده از این اندیکاتور برای تحلیل بازار پرداختیم. جالب است بدانید که این شاخص بسیار دقیق است. این بدان معناست که حتی در بازه های زمانی کوچک، افزایش یا کاهش آن تأثیر خود را بر قیمت سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین نشان می دهد.

مثال ذکر شده به وضوح ارتباط قوی بین قیمت بیت کوین و شاخص Dominance Tether را نشان می دهد. بنابراین، اگر به دنبال این هستید که بدانید قیمت بیت‌کوین چه زمانی افزایش می‌یابد، توصیه می‌کنیم نمودار زنده تسلط USDT را به دقت زیر نظر داشته باشید. البته این نکته به این معنی نیست که بقیه ابزارهای تحلیل تکنیکال را کنار بگذارید. همه این ابزارها برای دستیابی به دقیق ترین تحلیل و پیش بینی، مکمل یکدیگر هستند.

سوالات متداول

1. نماد Dominance Tether چیست؟

جالب اینجاست که در زمان نگارش این مقاله (دسامبر 1401)، ارزش بازار تتر بیش از 5.65 میلیارد دلار است. در حالی که دومین استیبل کوین، USDC، دارای ارزش بازار حدود 44 میلیارد دلار است. اگرچه تفاوت ارزش بازار این دو استیبل کوین زیاد نیست، اما حجم معاملات روزانه آنها کاملاً متفاوت است. میانگین حجم تراکنش تتر در روز حدود 47 میلیارد دلار است. اما این رقم برای USDC تنها چهار میلیارد دلار است. این دقیقاً همان چیزی است که تتر را به مهم ترین استیبل کوین تبدیل می کند و مفهوم تسلط تتر جایگاه ویژه ای در بازار ارزهای دیجیتال پیدا می کند.

جدول لحظات دلبستگی تسلط (USDT.D)

داده های زنجیره ای نشان می دهد که کل سرمایه بازار ارزهای دیجیتال در پایان نوامبر 2022 به زیر 800 میلیون دلار خواهد رسید. این رقم نشان می دهد که حجم بازار ارزهای دیجیتال به دسامبر 2020 بازگشته است. زمانی که بازار کریپتو وارد روند نزولی شد. در پایان سال 2021، کمتر کسی انتظار داشت که وضعیت تا این حد بحرانی شود. اما واقعیت این است که یک شاخص تابعی به نام تتر سلطه وجود دارد، با استفاده از آن، شما می توانید شرایط بازار را نظارت کنید. حتماً می‌پرسید Dominance Tether چیست و چگونه می‌توانید از آن برای کسب سود در بازار ارزهای دیجیتال استفاده کنید. برای پاسخ به این سوال تا پایان مقاله با ما همراه باشید.