کد سهام چیست؟ کامل ترین مراحل برای دریافت کد سهام: 3 مرحله مهم

امروزه اگر می خواهید در فضای مجازی یا سازمان های مختلف حساب کاربری ایجاد کنید باید کد یا شناسه داشته باشید. در واقع با استفاده از شناسه می توانید وارد حساب کاربری شده و کنترل آن را در دست بگیرید. ضمناً در بورس برای نظارت و کنترل فعالیت های بورس باید کد شناسایی مخصوص یا همان کد بورسی داشته باشید. ممکن است این سوال مهم را در اینجا داشته باشید که کد سهام چیست؟ و چه تعریفی دارد؟ باید گفت برای ورود به بورس و سرمایه گذاری در این بستر ابتدا باید این شناسه را دریافت کنید. این کد در واقع یک شناسه است که فقط متعلق به شماست و مختص شماست. به عبارت دیگر، هیچ شخص دیگری نمی تواند دقیقاً همان کد شما را داشته باشد.
کد سهام به کد معاملاتی نیز معروف است. برای انجام فعالیت های مرتبط با بورس می توانید از این کد استفاده کنید. به عبارت دیگر این کد در واقع کد شناسایی بورسی شماست که معرف شما در این بازار است و با این کد شناخته می شوید. این کد به عنوان یک شناسه مخصوص شما در نظر گرفته می شود. با استفاده از کد سهامداری می توانید کلیه اقدامات بورسی مانند فروش و خرید سهام مختلف را انجام دهید. شرط لازم برای فعالیت در بورس، داشتن این کد است که به آن کد سهامداری نیز می گویند. کد سهام در واقع ترکیبی از حروف و اعداد است. به طوری که شامل سه حرف اول نام خانوادگی فرد و 5 رقم تصادفی است. با این آیتم آموزشی استوک همراه ما باشید.

نکته دیگر در مورد احراز هویت در سیستم SJAM این است که شما باید این فرآیند را از داخل کشور انجام دهید. علاوه بر این، فرد متقاضی این فرآیند باید دارای شخصیت واقعی باشد. لازم به ذکر است که امکان احراز هویت بیش از یک بار با کد ملی وجود ندارد و هر فرد تنها یک بار می تواند با کد ملی خاص خود، روال احراز هویت موجود را انجام دهد.

کپی مجله رسمی آخرین اطلاعیه تغییرات، تصویر مجله رسمی آگهی تاسیس، فرم مشخصات اشخاص حقوقی، تصویر اساسنامه، کپی مجله رسمی آخرین اطلاعیه مربوط به اعضای انجمن هیئت مدیره اداره و دارندگان امضاء مجاز، فرم تکمیل شده تعهدنامه، رونوشت صورتهای مالی تهیه شده توسط حسابرس کپی قانونی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره.

خوشبختانه در عصر حاضر اینترنت پیشرفت چشمگیری و گسترده داشته است و اعضای سازمان بورس نیز روز به روز در حال افزایش هستند. بنابراین می توانید برای دریافت کد بازخرید حضوری ثبت نام کنید. به این ترتیب با ارائه یک سری مدارک مورد نیاز می توانید کد خود را برای ورود به بورس و فعالیت در آنجا دریافت کنید. کارگزاران در واقع واسطه بین افراد مختلف و بازار سهام هستند. بسته به شرایط خود می توانید کد مشارکت را دریافت کرده و با یکی از دو روش در بورس ثبت نام کنید.

مرحله دوم مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و اقدام به احراز هویت است. لازم به ذکر است احراز هویت دارای یک سری شرایط خاص می باشد و در صورتی که فردی این شرایط و شرایط را نداشته باشد احراز هویت وی تایید نمی شود. برای احراز هویت در سامانه سجام، باید شرایط زیر را داشته باشید:

  • احترام به پوشش اسلامی در تصاویر
  • حداقل 18 سال سن داشته باشد
  • اعتبار مدارک و تعلق آنها به متقاضی
  • ثبت نام و احراز هویت توسط متقاضی
  • داشتن کارت ملی هوشمند یا رسید آن

سوالی که در اینجا اهمیت ویژه ای دارد این است که شما به عنوان فردی که برای دریافت کد بازخرید ثبت نام می کنید چه کسی هستید؟ به عنوان مثال، اگر شما یک شخص حقوقی هستید یا اگر به عنوان یک شخص حقیقی ثبت نام می کنید، به مدارک مختلفی نیاز دارید. در واقع اگر می خواهید به عنوان یک شخص حقیقی ثبت نام کنید باید مدارک بیشتری ارائه دهید. اما اگر به عنوان یک شخص حقیقی این کار را انجام می دهید اینطور نیست و می توانید با ارائه یک سری مدارک مراحل ثبت نام را تکمیل کنید.

داشتن اطلاعات اولیه در مورد بورس اوراق بهادار و کد بورسی برای ثبت نام در سامانه سجام اهمیت ویژه ای دارد، یعنی ضروری تلقی می شود. سازمان بورس اعلام کرد برای ورود به بورس، اشخاص حقوقی و حقیقی ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام و کد دریافت کنند. این سوال شامل وضعیت همه افراد حتی کسانی است که قبلا در این بازار کار می کردند. در واقع همه باید در سامانه سجام ثبت نام کنند. هدف از ایجاد Sejam یکپارچه سازی اطلاعات مشتری است. لازم به ذکر است Sejam به اختصار سیستم جمع آوری اطلاعات مشتری می باشد. برای ورود به سامانه سجام می توانید به مراکز خدماتی و کافی نت ها مراجعه کنید. همچنین می توانید با استفاده از وب سایت این سیستم ثبت نام کنید. البته اپلیکیشن هایی برای ضبط سجام نیز وجود دارد که در صورت نیاز و در صورت تمایل می توانید از آنها استفاده کنید.
تکمیل فرم ها و تکمیل ثبت نام در این سامانه برای دریافت کد بازخرید نیازمند داشتن یک سری اطلاعات است. ابتدا اطلاعات شخصی مانند نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، کد ملی و … مورد نیاز هستند. دسته دوم اطلاعات شامل آدرس محل سکونت، کد پستی، شماره تلفن و … می باشد. در واقع این اطلاعات برای برقراری ارتباط با شما ضروری است. دسته سوم اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام اطلاعات بانکی است که شامل مواردی مانند شماره حساب، شماره شبا، کد شعبه و نام بانک می شود.

ثبت نام در Sejam و دریافت کد سهام

مرحله دوم احراز هویت در سیستم Sejam است

برای دریافت کد بورسی سه مرحله اصلی وجود دارد که اولین مرحله ثبت نام در سامانه سجام است. احراز هویت سجام و ثبت کارگزاری مرحله دوم و سوم است. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد هر یک از این مراحل در اختیار شما قرار می دهیم.

شماره حساب بانکی و شماره سفارش آن، فرم شناسایی اشخاص حقیقی، شناسنامه و کارت ملی.

نکته مهم در اینجا این است که برای انجام معاملات آنلاین باید مدرک تحصیلی یا بالاتر داشته باشید. در غیر این صورت اجازه فعالیت نخواهید داشت. بنابراین برای انجام معاملات آنلاین باید مدرک تحصیلی و فرم کد آنلاین برای دریافت کد بورسی ارائه دهید. معاملات آنلاین بازار سهام مستلزم پر کردن فرم کد آنلاین است. برای انجام این فعالیت باید حداقل مدرک دیپلم و 18 سال سن داشته باشید.

آموزش گام به گام ثبت نام و دریافت کد تعویض

پیشنهاد مقاله: سرمایه گذاری در بورس

کد سهام برای چه مواردی استفاده می شود؟

مقاله پیشنهادی: اخبار فارکس

برای ثبت نام و دریافت کد سهامداری چه مدارکی لازم است؟

به عنوان مثال اسنادی که اشخاص حقوقی باید ارائه دهند شامل موارد زیر است:

کارگزاری به عنوان یک واسطه عمل می کند و مردم می توانند از طریق آن در بورس خرید و فروش کنند. بنابراین شخص قادر به خرید و فروش مستقیم سهام نیست. افراد برای معامله سهام باید از طریق کارگزاران که مراکز معتبر معاملات سهام هستند این کار را انجام دهند. برای تکمیل ثبت نام کد بازخریدی می توانید به این مراکز مراجعه و مراحل ثبت نام را تکمیل نمایید. نکته مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که امروزه امکان ثبت نام اینترنتی و غیر حضوری برای مشتریان عزیز فراهم شده است. هر کسی می تواند این فرآیند را به صورت آنلاین و به راحتی انجام دهد. در نهایت پس از ثبت نام شما در بورس، اطلاعات شما برای صدور این کد به سازمان بورس ارسال می شود.

آیا امکان دریافت چندین کد اشتراک گذاری وجود دارد؟

نحوه دریافت کد بورسی یکی دیگر از موضوعات مهم است که در این قسمت قصد داریم آموزش کد بورسی و روش های دریافت آن را به شما معرفی کنیم. هرکسی که به بازار عرضه می شود باید کد معاملاتی داشته باشد. بنابراین، مردم به دنبال راهی برای دریافت کد خود هستند. ابتدا فرد برای دریافت این کد باید از طریق کارگزاران ثبت نام کند. در واقع می توان گفت دو روش برای ثبت نام در کارگزاری وجود دارد. روش اول مراجعه حضوری به کارگزاری و انجام مراحل لازم است. معمولا گذراندن مراحل ثبت نام با این روش سریعتر است. با این حال، ممکن است لازم باشد زمان زیادی را در کارگزاری مورد نظر سپری کنید.

انواع نحوه اخذ کد مشارکت
مقاله پیشنهادی: سیگنال فارکس

اولین قدم ثبت نام در سامانه سجام می باشد

همانطور که کمی پیشتر اشاره کردیم برای خرید و فروش سهام در بورس باید چنین کدی داشته باشید. در واقع پس از دریافت این کد مجاز به معامله در بورس خواهید بود. با دریافت کد مشارکت جزء اعضای مهم بورس محسوب می شوید. نکته مهم این است که کد صرافی شما فقط متعلق به شماست و هیچکس دیگری با این نام و کد در بازار شناخته نمی شود. در واقع شناسه نامی است که شما را در بورس با آن می شناسند و می توانید از آن برای انجام فعالیت های مختلف استفاده کنید.

روش های مختلف اخذ کد مشارکت را بشناسید

همچنین افراد باید مدارک زیر را به کارگزار ارائه دهند:

مقاله پیشنهادی: کسب یک آموزش

مرحله سوم ثبت نام در کارگزاری است

نکته مهمی که در اینجا باید ذکر شود این است که شما فقط می توانید یک کد دریافت کنید و از طریق همان کد معامله کنید. بنابراین در پاسخ به این سوال که آیا امکان چند کد صرافی وجود دارد؟ باید بگوییم که چنین چیزی امکان پذیر نیست. البته با ثبت نام در کارگزاری های مختلف می توانید چندین حساب آنلاین داشته باشید. اما در هر صورت شما یک کد مشارکت یا یک کد شناسایی دارید که می توانید از آن در بورس برای انجام فعالیت هایی مانند خرید و فروش سهام استفاده کنید.


منبع: https://chartiran.com/7173/bourse-code/