مصاحبه و گفتگو با پروفسور پشوتن مشوری نژاد در مورد تحلیل تکنیکال –

نزدیک به 15 سال پیش، بسیاری از سهامداران، کوچکترین آگاهی از تحلیل تکنیکال نداشت. در این منطقه فقط تعداد کمی کتاب ترجمه از آقای کرمران فراهانی و عباس کنی وجود داشت. تقریباً در همان سال ها بود که به فکر ترجمه کتاب تئوری آشوب افتادم دکتر بیل ویلیامز من عاشق Trading Chaos شدم و اشتراک گذاری این کتاب به صورت الکترونیکی انجام شد و در آن زمان سر و صدای زیادی به پا کرد.

بله، واقعیت این است که یک تحلیلگر تکنیکال نمی تواند 100% از تحلیل خود مطمئن باشد و همیشه باید احتمال خطا را در نظر بگیرد. با این حال، تحلیل بنیادی بدون خطا نیست و مطلق نخواهد بود. اما معمولاً تحلیلگر فنی او اشتباه خود را می پذیرد و خروج از بازار را انتخاب می کند، اما تحلیلگر فاندامنتال با اصرار بر اشتباه خود ضرر بیشتری می برد.

تحلیل تکنیکال چیزی بیش از یک نقاشی است!

در بازار امکان تجزیه و تحلیل سهام به روش های مختلف وجود خواهد داشت و در واقع امکان تحلیل و بررسی همه سهام و صنایع مختلف از طریق تحلیل تکنیکال وجود نخواهد داشت و به نوعی تحلیل تکنیکال امکان پذیر نخواهد بود. برای پوشش تمام سهام

چرا با وجود منابع ترجمه شده فراوانی که در حال حاضر وجود دارد، هنوز بین بسیاری از تحلیلگران در مورد برخی مسائل اختلاف نظر وجود دارد؟ آیا باید همه چیز را در این زمینه یاد بگیریم؟

در صورت امکان لطفا به زبان ساده به من بگویید که چند روش برای تعیین حد ضرر وجود دارد و چه توصیه ای برای تحلیلگران در این زمینه دارید؟

واقعیت این است که آنها بسیار استفاده می کنند الگوهای خاص در بازارهای مالی چندان کاربردی نیست و مردم فقط باید یاد بگیرند که چگونه با ابزارهای کیبوناچی و سطوح همپوشانی خوب کار کنند و نیازی نیست که در این زمینه سخت گیری کنند.

خب واقعیت این است که الان چنین امکانی وجود دارد و این بحث خیلی طولانی تر از این حرف هاست. اما فقط به خاطر داشته باشید که هر ابزار فیبوناچی باید در ابتدا و انتهای یک موج قرار گیرد و ابزار فیبوناچی باید در دو سر یک موج قرار گیرد. برای یافتن نقاط همپوشانی، باید با نظریه الیوت آشنا باشید، در غیر این صورت نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

تحلیل تکنیکال برای اولین بار توسط چه کسانی و چگونه وارد ایران شد و چگونه توسعه یافت؟

همچنین بخوانید: مهمترین توصیه های پیتر لینچ، مدیر موفق وال استریت

اما واقعیت این است که دلیل ورود به این علم در ایران در واقع جوانانی بودند که با حداقل امکانات شروع به آزمایش و تحریف این علم کردند.

نظر شما در مورد استفاده از تحلیل تکنیکال در سایر روش های تحلیل سهام چیست؟

اگرچه سال‌ها فعالیت در زمینه تحلیل تکنیکال وجود دارد، اما همچنان بسیاری از فارغ‌التحصیلان این اثر، نگاه انتقادی به افرادی دارند که معاملات خود را بر اساس تحلیل تکنیکال انجام می‌دادند، اما در زمان شروع کار چه شرایطی وجود داشت؟

بله کمک زیادی به تقویت می کند اطلاعات فنی درست می شود واقعیت این است که امروزه در ایران نمی توان بیش از 20 نفر را پیدا کرد که در زمینه تحلیل تکنیکال کار درستی انجام دهند و در واقع تحلیل های بد بسیاری از تازه واردان در این زمینه باعث بدبینی بسیاری از افراد شده است. لذا با تشکیل یک مرکز علمی مسلم تحلیل تکنیکال گسترش یافته و جایگاه واقعی خود را در ایران باز خواهد یافت.

مصاحبه و گفتگو با پروفسور پشوتن مشوری نژاد
مصاحبه و گفتگو با پروفسور پشوتن مشوری نژاد

سیستم های معاملاتی در واقع مجموعه ای از قوانین هستند که از گم شدن ما در وسط بازار جلوگیری می کنند. در تحلیل تکنیکال اندیکاتورهای مختلفی وجود دارد که ممکن است سیگنال های دریافتی از هر یک با دیگری متفاوت باشد. برای ایجاد یک سیستم معاملاتی استاندارد، حداقل دو تا سه شاخص باید در اختیار ما قرار گیرد:

  1. شاخص برای نشان دادن جهت روند بلند مدت
  2. نشانگر صدور سیگنال خرید و فروش کوتاه مدت
  3. نشانگر به عنوان قدرت سنج


منبع: https://chartiran.com/556/%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8%D9%87-%D9%88-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%BE%D8%B4%D9%88%D8%AA%D9%86-%D9%85%D8%B4%D9%87%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%86%DA%98/#comment-6506

وارداتی بودن تحلیل تکنیکال برخی از قوانین آن را با شرایط ایران ناسازگار کرده است، به عنوان مثال عملکرد الگوهایی مانند کندل یا نمودارهای چینی در ایران چندان مطلوب نخواهد بود.

مصاحبه و گفتگو با پروفسور پشوتن مشوری نژاد
مصاحبه و گفتگو با پروفسور پشوتن مشوری نژاد

این مشکل در واقع ناشی از حد نوسان چهار و پنج درصد است اقدام ایران بنابراین، بسیاری از مدل های چینی در نمودارهای سهام ما ظاهر نمی شوند. بنابراین همه باید تلاش کنند تا علم تحلیل تکنیکال را در ایران جانمایی کنند. به عنوان مثال، برای استفاده از الگوهای کندل استیک، می توان از تایم فریم های هفتگی و ماهانه استفاده کرد، زیرا مشکل محدود کردن نوسانات در این نوع محدوده زمانی دیده نمی شود و می توانستیم شکل واقعی کنده ها را ببینیم.

فکر نمی کنید وقت آن نرسیده است که مرکزی تشکیل شود تا همه تحلیل گران را دور هم جمع کند تا راحت تر با هم بحث کنند و در زمینه های مختلف به یک جمع بندی کلی برسند؟

به نظر شما، درست است که بسیاری از تکنسین ها در هر تحلیلی از فیبوناچی استفاده می کنند، علیرغم اینکه هنوز نمی توانند تفاوت بین اصلاح فیبوناچی و اکستنشن را به خوبی تشخیص دهند، یا از روش های غیر متعارف برای یافتن نقاط همپوشانی استفاده می کنند. امکانش هست همین الان روش عملی کشیدن فیبو رو به ما یاد بدید؟

البته گاهی ممکن است بی اعتبار تحلیلی با توجه به شرایط خاص انجام خواهد شد که البته بخشی از آن نیز هست علوم فنی خواهد بود و در واقع به گونه ای نیست که یک تحلیل بد به زیر سوال بردن همه دانش فنی منجر شود.

برای تعیین دقیق میزان ضرر راه حل های مختلفی ارائه شده است که توضیح آن از عهده خواننده خارج خواهد بود. اما به طور خلاصه، افراد می توانند به استفاده از حد ضرر ثابت روی بیاورند، مثلاً زمانی که حد ضرر آنها تقریباً به 20 درصد رسید، از بازار خارج می شوند و در مورد انتخاب حد ضرر، تحلیلگر باید نقطه ای را انتخاب کند که اگر قیمت به آن می رسد، تجزیه و تحلیل او قطعا شکست خواهد خورد. شکستن خطوط روند و کانال ها را می توان ساده ترین روش برای انتخاب حد ضرر در نظر گرفت.

برای اولین بار در دهه 80، مهندسان جوان با تسلط کامل به زبان، ریاضیات و اینترنت چیزی در مورد دانش تحلیل تکنیکال از طریق دنیای مجازی آموختند. این جوانان با ترجمه کتاب های مختلف در این زمینه و همچنین راه اندازی وبلاگ های آموزشی، افراد بیشتری را در ایران به تحلیل تکنیکال نوبت و اکنون که تقریباً یک دهه از آن زمان می گذرد، اگرچه این علم در ایران پیشرفت کرده است، اما هنوز بسیاری از افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند، نتوانسته اند این دانش را به خوبی بشناسند. در پی گفتگو با یکی از معلمان تحلیل تکنیکال که یکی از اولین تکنسین های ایرانی به نام آقای. پشتون مشوری نژاد گفته شده است که خواندن آن خالی از لذت نخواهد بود:

مصاحبه و گفتگو با پروفسور پشوتن مشوری نژاد
مصاحبه و گفتگو با پروفسور پشوتن مشوری نژاد

در ابتدای فعالیتم در این زمینه همانطور که گفتم تحلیل تکنیکال شناخت بسیار کمی وجود داشت. اما این روزها وضعیت خیلی بهتر شده و بسیاری از آژانس ها در این زمینه از ما مشاوره می خواهند. به نحوی که امروزه اکثر افراد حرکت قیمت را بر اساس قوانین خاصی قبول دارند و به این اصل اعتقاد دارند. در بازار مالی ممکن است ضربه ای از سمت راست در مقطعی به سهام وارد شود و منجر به حرکت آن شود، اما به دنبال آن نیاز به ورود افراد حقیقی و کل بدن است. بازار به رشد مستمر آن کمک می کند و این رفتارها را می توان بر اساس یک قاعده توسط تحلیل تکنیکال تحلیل و بررسی کرد.

به گفته برخی اصولگرایان، دلیل وجود حد ضرر در واقع این است که تکنسین ها معتقدند تحلیل های آنها چندان معتبر نیست. آیا حقیقت دارد؟

بسیاری از فناوران در مورد تجزیه و تحلیل آب و هوا اختلاف نظرهای زیادی دارند و برخی از آنها اصلاً علاقه ای به فعالیت در این زمینه ندارند. نظرت راجع به آن چیست؟

مباحث فنی آنقدر گسترده است که واقعاً لازم نیست همه آنها را مطالعه و تحقیق کنند. من خودم خیلی علاقه ای به استفاده از تحلیل زمانی ندارم. این شماره کاملا شخصی و خوش سلیقه است.

به طور معمول، تکنسین ها از ابزارها و مدل هایی مانند الگوهای شمعدانی یا مدل های فنی یا شاخص ها برای تحلیل و پیش بینی بازار استفاده می کنند. شاخص ها نمایش روند صعودی و نزولی بازار، ارائه سیگنال های خرید و فروش و همچنین محافظت از افراد در برابر آسیب های تداخل عواطف و احساسات شخصی در این کار به افراد زیادی کمک می کند تا خرید و فروش موفق تری داشته باشند.

مصاحبه و گفتگو با پروفسور پشوتن مشوری نژاد
مصاحبه و گفتگو با پروفسور پشوتن مشوری نژاد

کمی در مورد استراتژی ها و سیستم های معاملاتی و نحوه درست ایجاد آنها توضیح دهید.