عمل چیست؟ معرفی انواع سهام در بورس

معمولاً در شرکت های سهامی معامله می شوند و نه شرکت های سهامی، از نوع بانام در نظر گرفته می شوند. در این گونه اقدامات هویت مالک به طور کامل و علنی شناخته می شود. ضمناً نام صاحب سهام رسماً در دفتر ثبت سهام ذکر شده است. خرید و فروش سهام با نام فقط باید توسط مالک آنها انجام شود و معاملات بدون نیاز به صدور اوراق سهام قابل انجام است.

اقدام بدون نام

پس از پاسخ به این سوال که بورس چیست، یکی از اولین سوالاتی که مردم با آن مواجه می شوند، در مورد سهام است. البته دامنه معنا و مفهوم سهام محدود به بازار سهام نیست; اما جنبه اصلی این مفهوم در بازار سهام رخ می دهد. تا جایی که حتی در ادبیات عامیانه، گاه بورس را بورس معرفی می کنند; از این رو، سهام یکی از اولین اصطلاحاتی است که افراد هنگام ورود به بازار سهام باید بدانند. در این مقاله به بررسی اعمال چیست و انواع آنها به چند دسته تقسیم می شود. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

سهام به زبان ساده چیست؟

در مثال ذکر شده فرض کنید هر عمل هزار تومان ارزش گذاری شده است; بنابراین با یک محاسبه ساده مشخص می شود که تعداد کل سهام شرکت یک میلیارد سهم خواهد بود. سهام یک واحد خرید و فروش مالکیت تجاری در بازار سهام است. به عبارت دیگر، شما نمی توانید یک سهم کسری را در بورس بخرید و بفروشید.

به شما این اطمینان را بدهیم که با فعالیت در بورس ایران، تحت هیچ شرایطی با سهام ممتاز سر و کار نخواهید داشت. مهمترین تفاوت بین سهام ممتاز و عادی، زمان تقسیم سود است. در هر شرایطی شرکت ها موظفند سود سهام را زودتر از سهام عادی به دارندگان سهام ممتاز پرداخت کنند. میزان سودی که به سهام ممتاز تعلق می گیرد از قبل تعیین می شود و ربطی به میزان سود و زیان شرکت ندارد. این سوال در زمان انحلال شرکت ها نیز صدق می کند.

آخرین کلمه

نکته بسیار مهمی وجود دارد که برخی از تازه واردان بورس گاهی از آن غافل می شوند. هنگام خرید سهام یک شرکت مراقب باشید، شما مالک بخشی از آن شرکت هستید. بدین ترتیب کلیه سهامداران شرکت های پذیرفته شده در بورس (صرف نظر از تعداد سهامی که دارند) حق مشارکت در تصمیم گیری های شرکت را دارند. این تصمیمات توسط مکانیزمی به نام جلسات عمومی در شرکت های بورسی گرفته می شود. هر یک از سهامداران با توجه به تعداد سهامی که در اختیار دارد در تصمیمات مجامع عمومی حق رأی دارد. ملاک نهایی شدن تصمیم در جریان رای گیری مجمع عمومی، کسب 51 درصد آرای موافق سهامداران است.

انواع اقدامات چیست؟

انواع سهام بازار سهام

تا اینجا به این موضوع پرداختیم که سهام چیست. سال هاست که معاملات سهام در کشور به صورت آنلاین انجام می شود. بنابراین، هنگام خرید سهام در بورس، سند یا برگه سهام دریافت نمی کنید. برعکس، همه چیز به صورت آنلاین در سامانه سازمان بورس ثبت می شود. البته دریافت برگه بورس با مراجعه به کارگزاری یا سپرده گذاری مرکزی بورس امکان پذیر است. اما این مشکل در بین سهامداران خرد چندان رایج نیست. در ادامه بحث به بررسی سوال مهم دیگری می پردازیم. انواع اعمال را می توان به دو جنبه مختلف دسته بندی کرد که عبارتند از:

1. انواع سهام از نظر مالکیت

میانگین امتیازات:
4/5

در این مقاله سعی کردیم به زبان ساده به این سوال که سهام چیست پاسخ دهیم. انواع کنش ها بر اساس دو دیدگاه اصلی طبقه بندی می شوند. در پایان باید بار دیگر تاکید کرد که وقتی سهام یک شرکت را در بورس می‌خرید، مالک بخشی از آن هستید. بنابراین لازم است با در نظر گرفتن دقیق همه جوانب عمومی شود. به این ترتیب، مطمئن شوید که از تحلیل تکنیکال و بنیادی بهره می برید تا بتوانید خود را در مسیر موفقیت قرار دهید. همچنین می توانید سوالات خود را در مورد نحوه خرید و فروش سهام در بورس به اشتراک بگذارید. ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

امتیاز شما برای این محتوا

سهام عادی همان دارایی است که در بورس خرید و فروش می شود. با خرید سهام عادی، افراد مالک شرکت می شوند. سهام عادی تاریخ انقضا ندارد و صاحب آن می تواند هر زمان که بخواهد دوباره آن را بفروشد. دارنده سهام عادی در سود و زیان ناشی از فعالیت اقتصادی شرکت و نیز افزایش یا کاهش ارزش سهام خود سهیم است. دارندگان سهام عادی در مجامع عمومی حق رای در تصمیمات شرکت های پذیرفته شده در بورس را دارند.

سهام مورد علاقه

برای پاسخ به این سوال که سهام چیست به زبان ساده از مثالی استفاده می کنیم. شرکتی را در نظر بگیرید که کل ارزش پولی آن یک تریلیون تومان برآورد شده است. فرض کنید این شرکت قصد دارد سهامی عام شود. برای پذیرفته شدن در بورس اوراق بهادار، کل ارزش خالص دارایی این شرکت باید به چند قسمت مساوی تقسیم شود. به هر یک از این سهام مساوی سهم می گویند. سهام جمع سهم است. البته در اصطلاح رایج معمولاً به جای سهام از اکشن استفاده می شود.

بسته به اینکه هویت صاحب آنها مشخص باشد یا نه، انواع کنش را می توان به دو گروه مختلف به نام و ناشناس تقسیم کرد. برای روشن شدن معنای هر یک، لازم است در این زمینه کمی توضیح دهیم.

سهام با نام

تعداد امتیاز:

2


منبع: https://clinicsarmayeh.com/what-are-shares/

اهمیت سهام بی نام در این است که هویت مالک به طور رسمی در سوابق ثبت نمی شود. به عبارت دیگر می توان گفت که دو طرف معامله خرید و فروش سهام یکدیگر را نمی شناسند. خرید و فروش سهام در بورس معمولا از این نوع است. از نظر ارزشی و اعتباری تفاوتی بین سهام با نام و بانام وجود ندارد.

2. انواع سهام از نظر حقوق صاحبان سهام

در ادامه بحث انواع سهام به مقوله دیگری بیشتر مربوط به حقوق صاحبان سهام می پردازیم. بر این اساس انواع سهام به دو گروه عادی و حق بیمه تقسیم می شوند. در ادامه به معرفی هر یک از آنها می پردازیم.

اقدامات معمولی