شاخص بورس هنگ کنگ –

مقاله پیشنهادی: حجم معاملات بازار سهام

معاملات مشتقه و سایر معاملات نیز در روزهای کاری قابل انجام است. مناسبت های زیر بخشی از روزهای تعطیل این بازار است:

 • سال نو
 • دوشنبه بعد از عید پاک
 • تولد بودا
 • روز کارگر
 • جشنواره قایق اژدها
 • سالگرد تأسیس منطقه اداری ویژه هنگ کنگ
 • روز ملی هنگ کنگ
 • جشنواره نیمه پاییز

بورس اوراق بهادار هنگ کنگ، معروف به HKEx، بر بورس آتی هنگ کنگ، بورس اوراق بهادار و چهار اتاق تسویه نظارت و مدیریت می کند. بورس اوراق بهادار هنگ کنگ همچنین اطلاعات بازار مالی را از طریق HKEx Information Services Limited ارائه می دهد. این بازار نیز مانند همه بازارهای مالی، فراز و نشیب های زیادی داشت و در دوران اپیدمی کرونا نیز به شدت سقوط کرد. اما اکنون شاهد یک روند صعودی جزئی هستیم که شاخص را به موقعیت قبلی خود نزدیک می کند. برخی کارشناسان نیز معتقدند شاخص این بازار می تواند به جایگاه قبلی خود بازگردد و همچنان رشد قابل توجهی را تجربه کند.


منبع: https://chartiran.com/6942/hong-kong-bourse/

به طور کلی می توان گفت که این شرکت دارای چهار اتاق پایاپای است که به شرح زیر می باشد:

 • SEHK Options Clearing House Limited (SEOCH)
 • تسویه خارج از بورس هنگ کنگ محدود
 • شرکت تسویه اوراق بهادار هنگ کنگ (HKSCC)
 • HKFE) Clearing Corporation Limited)

بورس هنگ کنگ یکی از بزرگترین بورس های چین است که با علامت اختصاری SEHK شناخته می شود. این صرافی یک شرکت سهامی عام است و یکی از فعال ترین صرافی های دنیا محسوب می شود. اساسا هنگ کنگ یکی از مراکز عمده اقتصادی در آسیا و حتی جهان است که در قسمت جنوبی چین واقع شده است. در ادامه مطلب به مطالعه خواهیم پرداخت تعویض کنید بیایید در مورد هنگ کنگ صحبت کنیم و چندین نکته را در مورد آن در نظر بگیریم.


بورس اوراق بهادار هنگ کنگ

شاخص هنگ کنگ در اصل به عنوان شاخص اصلی عملکرد بازار سهام هنگ کنگ شناخته می شود. این شاخص از 50 شرکت بزرگ تشکیل شده است که بیش از 58 درصد از کل ارزش بازار بورس هنگ کنگ را نشان می دهد. تنسنت یکی از مهم ترین شرکت های این پلتفرم فعال در زمینه تجهیزات مخابراتی است. این شاخص مانند سایر شاخص‌های بورس و بازارهای مالی در دوران شیوع ویروس کرونا با افت شدید مواجه شد. البته در حال حاضر روند صعودی با شیب ملایم در حال انجام است. این شاخص به تدریج به جایگاه قبلی خود نزدیک می شود.


ساعات کاری و تعطیلات بانکی

به طور کلی اولین بورس رسمی در چین انجمن کارگزاران سهام هنگ کنگ بود که به طور رسمی فعالیت خود را در سال 1891 آغاز کرد.بنابراین می توان گفت که آغاز فعالیت رسمی بورس در هنگ کنگ به قرن 19 برمی گردد. البته با گذشت زمان نام این انجمن تغییر کرد و سپس به بورس هنگ کنگ معروف شد. پس از آن، دوم بورس اوراق بهادار چین تجارت خود را به عنوان انجمن کارگزاران سهام هنگ کنگ آغاز کرد. با شروع بازار دوم، فعالیت های اقتصادی رونق بیشتری یافت و سرانجام در سال 1947 و پس از پایان جنگ جهانی دوم، این بازار فعالیت خود را از سر گرفت.

پیشنهاد مقاله: سرمایه گذاری در بورس

برای دسترسی به این پلتفرم، یک شرکت باید یکی از سه تست سود، آزمون ارزش بازار و درآمد یا آزمون ارز، درآمد و نقدینگی بازار را پشت سر بگذارد. برای قبولی در آزمون سود، شرکت مورد نظر باید حداقل 50 میلیون دلار در سه سال سود داشته باشد. همچنین ارزش بازار این تجارت باید حداقل 500 میلیون دلار باشد. در آزمون ارزش بازار و درآمد، آخرین درآمد شرکت باید حداقل 500 میلیون دلار هنگ کنگ و ارزش بازار حداقل 4 میلیارد هنگ کنگ باشد. آزمون نهایی که به عنوان ارزش بازار، جریان درآمد و نقدینگی شناخته می شود، خط برش درآمد 500 میلیون دلاری هنگ کنگ و ارزش بازار 2 میلیارد دلار را در نظر می گیرد. همچنین، در این آزمون، جریان نقدی سه ساله شرکت باید حداقل 100 میلیون دلار هنگ کنگ باشد تا بگذرد.

شاخص هنگ‌سنگ چیست؟

بورس هنگ کنگ را می توان یکی از بزرگترین بسترهای بین المللی دانست که بستر مناسبی برای جذب سرمایه و عرضه ناشران در سراسر جهان است. خدمات اصلی این شرکت شامل معاملات سهام، اوراق بهادار، تسویه وجوه، تهیه و تدوین اطلاعات بازار مالی، قیمت مرجع و منبع یابی می باشد.

به طور کلی می توان گفت که شاخص بورس هنگ کنگ در حوزه های مختلفی از جمله موارد زیر درگیر است:

 • موجودی بگیرید
 • تعهدات
 • صندوق های سرمایه گذاری املاک و مستغلات
 • صندوق های سرمایه گذاری
 • و اف
 • گارانتی ها

بورس آتی هنگ کنگ توانست شاخص معاملاتی خود را در سال 1986 راه اندازی کند که HSI Futures نامیده می شود. در حال حاضر این شاخص یکی از پرمخاطب ترین شاخص ها در بازارهای مشتقه است. می توان گفت که بازار آتی هنگ کنگ به فضای معاملاتی کارآمد و متنوعی تبدیل شده است که برای معاملات آتی مورد استفاده قرار می گیرد. بیش از 160 شرکت و شرکت بزرگ در این پلتفرم مشارکت دارند که برخی از آنها صندوق های مالی بین المللی هستند. این بازار فعالیت های گسترده ای دارد و به همین منظور مورد استقبال سرمایه گذاران قرار می گیرد. به عنوان مثال، شاخص های سهام، نرخ بهره و سهام از جمله حوزه های فعالیت آن است.
بورس آتی هنگ کنگ و شرکت های وابسته آن یک سیستم مدیریت ریسک سختگیرانه دارند. به این ترتیب کاربران، سرمایه گذاران و معامله گران می توانند در محیطی سرشار از نقدینگی و برآوردهای دقیق، سرمایه گذاری کرده و ریسک ها را مدیریت کنند. به این ترتیب می توان ریسک معاملات را به طور موثرتری در نظر گرفت و استراتژی های معاملاتی را بر اساس آن تدوین کرد. OTC Clear یکی از زیرمجموعه های بورس آتی هنگ کنگ است که فعالیت خود را از سال 1391 آغاز کرد.این شرکت خدمات گسترده ای را برای تسویه اوراق مشتقه فرابورس در این بستر ارائه می دهد.
این شرکت در ابتدا سیستم ویژه ای را برای تسویه اوراق مشتقه فرابورس ایجاد کرد. در حال حاضر این شرکت خدماتی مانند تسویه سوآپ نرخ بهره و محصولات آتی را از بورس آتی هنگ کنگ نیز ارائه می دهد. شرکت بورس آتی هنگ کنگ در سال 2012 با موفقیت بورس فلزات لندن را تصاحب کرد. در آن زمان بورس فلزات لندن به عنوان بهترین بورس فلزات در جهان شناخته می شد.

ساختار بورس هنگ کنگ چگونه است؟

تعداد زیادی از سرمایه گذاران و شرکت ها در بورس هنگ کنگ فعال و سرمایه گذاری می کنند و یکی از وظایف HKEx نظارت بر فعالیت آنهاست. علاوه بر این، برخی شرکت ها نیز در این فعالیت ها شرکت می کنند که نظارت بر آنها نیز از وظایف بورس هنگ کنگ به شمار می رود.
در حال حاضر شاخص سهام هنگ کنگ با بیش از ۲۵۰۰ شرکت پذیرفته شده و فعال در این پلتفرم، یکی از بزرگترین بازارهای مالی جهان است. ارزش این بازار در سال 2020 حدود 5 تریلیون دلار بود که نشان دهنده رشد صعودی و ارزش فزاینده شرکت های چینی است. شرکت هایی که مایل به ورود به این پلتفرم و پذیرش هستند باید حداقل 500 میلیون دلار ارزش بازار و 225 میلیون دلار سهام شناور عمومی داشته باشند.

درج در بورس اوراق بهادار هنگ کنگ چگونه انجام می شود؟

در سال 1976، بازارهای مرتبط با بورس اوراق بهادار هنگ کنگ به طور رسمی شروع به فعالیت کردند. در آن زمان بورس هنگ کنگ توانست جایگاه خوبی کسب کند و به همین دلیل به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای منطقه آسیا و اقیانوسیه شناخته می شود. کالاهایی مانند آتی شکر، آتی پنبه، آتی سویا و آتی طلا در این بازارها معامله می شوند. بنابراین این بازار به بازار کالا معروف است. البته بورس کالای هنگ کنگ نیز مانند سایر بازارهای معاملاتی این کشور تغییرات زیادی را پشت سر گذاشت و به همین دلیل در سال 1985 نام آن به بورس آتی هنگ کنگ تغییر یافت. این بازار به اختصار HKFE نامیده می شود.

پیشنهاد می کنیم تحلیل تکنیکال بورس (در قالب فیلم آموزشی) را مشاهده کنید.

نتیجه

مقاله پیشنهادی: بازارهای اول و دوم بورس کدامند؟

همانطور که گفته شد، بورس هنگ کنگ یکی از بازارهای مالی بین المللی است که از شهرت بسیار بالایی برخوردار است. یکی از مزیت های این بازار این است که در طیف وسیعی از فعالیت های اقتصادی درگیر است و زمینه های سرمایه گذاری زیادی خواهد داشت. در حال حاضر هنگ کنگ یکی از بهترین مکان های تجاری در جهان محسوب می شود که توسط دولت حمایت می شود، تعرفه های پایینی دارد و همچنین دارای سیستم مالیاتی بسیار پیشرفته ای است. این منطقه از نظر تولید ناخالص داخلی از شرایط نسبتا مطلوبی برخوردار بوده و جزو دهک های برتر جهان به شمار می رود. علاوه بر این، علاوه بر بازار سهام هنگ کنگ، یکی از بزرگترین و گسترده ترین بازارهای ارز در جهان است که در آن جریان نقدی زیادی وجود دارد. به همین دلیل این پلتفرم گزینه مناسبی برای فعالیت های اقتصادی محسوب می شود.

مقاله پیشنهادی: بورس جهانی چیست؟

رشد مثبت فعالیت های اقتصادی در این بازارها منجر به ایجاد سه بورس دیگر شده است. این سه بازار شامل بورس کم نگان، بورس خاور دور و بورس کولون بود. در سال 1980 مقررات جدیدی برای نظارت بر عملکرد بازار تدوین شد که در نهایت منجر به ادغام بازارهای مالی چین شد. در سال 1986 کلیه بورس ها و بورس ها در چین فعالیت خود را متوقف کردند و عملاً به بازاری تبدیل شدند که فعالیت های آن به وسیله رایانه انجام می شود. قبل از ادغام این بازارها، 570 سازمان در معاملات مالی شرکت داشتند.
در سال 1989، شرکت تسویه اوراق بهادار هنگ کنگ تجارت خود را آغاز کرد. این شرکت با نام CCASS اقدام به ایجاد سیستم تسویه مرکزی کرد و این سیستم را در سال 1371 ایجاد کرد. در این سیستم معاملات تسویه بر مبنای تثبیت اوراق در محل مرکزی انجام می شود. اساساً تسویه هر سهم بر اساس تسویه خالص است که به طور مستمر از طریق اسناد الکترونیکی متصل به حساب معامله گران انجام می شود. این شهرک ها ظرف دو روز تکمیل می شود.

بازار فلزات اساسی و مشتقات هنگ کنگ

این بازار مالی در روزهای کاری (دوشنبه تا جمعه) فعال است و معاملات و فعالیت های مالی از ساعت 9 صبح تا 16 بعد از ظهر به وقت محلی انجام می شود. ضمناً این بازار در روزهای تعطیل رسمی فعالیتی ندارد. معاملات بورس هنگ کنگ در دو نوبت صبح و عصر برگزار می شود.

مقاله پیشنهادی: بورس اوراق بهادار توکیو

همچنین در روزهای کریسمس و سال نو چینی این بازار فقط تا ساعت 12 ظهر به فعالیت خود ادامه می دهد. در حال حاضر قبل از افتتاحیه جلسه مزایده از ساعت 9 الی 9:30 برگزار می شود. سپس قیمت افتتاحیه اوراق در ساعت 9:20 به صورت رسمی اعلام می شود. سپس یک جلسه معاملاتی از ساعت 9:30 صبح تا 12:00 بعد از ظهر برگزار می شود. به طور کلی فعالیت هایی که قبل از ساعت 12 ظهر انجام می شود جزء شیفت صبح بازار محسوب می شود. پس از انجام فعالیت های نوبت صبح، از ساعت 12:00 الی 13:00 بازار استراحت می کند. پس از آن، بازار سهام هنگ کنگ وارد شیفت عصر می شود. به همین مناسبت از ساعت 13 الی 16 معاملات برقرار و مجددا فعال می شود.

بررسی وضعیت اقتصادی بورس هنگ کنگ