شاخص بورس بریتانیا یا بورس لندن (بیگ بنگ در بورس لندن)

در 27 اکتبر 1986 و حتی سالها بعد، یعنی سال 1995، دولت انگلیس قوانین مربوط به بورس و بورس این کشور را اصلاح و اجرا کرد و آن را بیگ بنگ نامید. بیگ بنگ تغییرات گسترده ای را در تجارت بورس لندن ایجاد کرد و بر این اساس معاملات تجاری الکترونیکی شدند. این یک جایگزین کارآمدتر برای صنایع دستی سنتی قبلی بود. در اینجا برخی از نتایج بیگ بنگ در بورس اوراق بهادار بریتانیا آمده است:

 • این سیستم اثرات مهمی از جمله تسریع در معاملات بورس داشت. حضور بیگ بنگ در بورس لندن این امکان را به آن داده است تا با سایر صرافی های قدرتمند بین المللی از جمله NYSE، بورس نیویورک رقابت کند.
 • رقابت بورس انگلیس و بورس آمریکا تاکنون ادامه داشته و با توجه به معیارهایی از جمله حجم معاملات بورس، دستیابی به نقدینگی، سرمایه و ارزش بازار، فعالیت های گسترده ای در سطح جهانی دارد.
 • توسعه و رشد ایجاد شده در بازار سهام انگلستان به کارگزاران سایر کشورها اجازه ورود به آن را داده است.
 • با ایجاد معاملات الکترونیکی، حداقل کارمزد ثابت خرید و فروش در بورس این کشور لغو شد.
 • تغییرات در بورس بریتانیا رقابت شدیدی را بین کارگزاران ایجاد کرد و پس از آن حجم معاملات شروع به افزایش کرد.
 • بر اساس این طرح، کارگزاران بریتانیایی مجاز به نگهداری سهام در خارج از بریتانیا بودند که منجر به یک سری خرید و ادغام شد.
 • سرانجام، بیگ بنگ، بورس لندن را به یک بازار مالی قدرتمند جهانی تبدیل کرد.

مروری بر بازار اصلی بورس لندن

مقاله پیشنهادی: بورس اوراق بهادار سیدنی

محل و زمان افتتاح بورس لندن

مقاله پیشنهادی: بورس اوراق بهادار نیویورک

با شاخص FTSE 100 بورس لندن آشنا شوید

نقطه: اگر هر یک از این تعطیلات، از جمله 26 دسامبر، کریسمس و روز سال نو، در تعطیلات آخر هفته باشد، روز کاری بعدی تعطیل خواهد بود.

مقاله پیشنهادی: بورس اوراق بهادار هنگ کنگ

انفجار بزرگ در بورس لندن، انگلستان

از جمله ویژگی های مثبت عرضه در بازار اصلی بورس لندن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بررسی توسط شاخص بورس لندن یا به عبارت دیگر FTSE
 • وجود مجموعه های بزرگ سرمایه و انواع دارایی ها
 • جست و جوهای انجام شده و وجود اطلاعیه های مهم را ارائه دهید
 • قرار دادن اخبار بورس و رویدادهای مهم بازار سهام در پوشش رسانه ای

روش های مختلفی برای کسب و کارها برای رسیدن به بازار اصلی

 • استاندارد؛ استاندارد بخش باز مجموعه‌ای از عناصر است که شامل «GDRS»، یعنی گواهی‌های سپرده بین‌المللی برای سهام فهرست‌شده است. اگر حداقل قوانین اتحادیه اروپا در مورد اوراق بهادار بدهی و مشتقات رعایت شود، در این مورد نیز صادق است. شرکت‌هایی که در بخش استاندارد بازار اصلی فهرست شده‌اند، الزامات راحت‌تری دارند.
 • نخست؛ به این قسمت «ویژه» نیز گفته می شود و فقط برای سهام شرکت های اقتصادی و تجاری کاربرد دارد. این شرکت ها که در لیست بخش پریمیوم قرار می گیرند، باید تمام قوانین وضع شده توسط انگلستان را بپذیرند و از آن تبعیت کنند، البته این قوانین سطح بالاتری نسبت به قوانین “EU” اتحادیه اروپا دارند. بنابراین دسترسی به شرکت هایی با سطح کیفی بالاتر و شناسایی زودتر آنها بسیار آسان تر است.
 • سایر بخش ها؛ همچنین بخش هایی مانند “صندوق های تخصصی” و “رشد بالا” در بازار اصلی وجود دارد که می توانید از طریق آنها به این بازار بپیوندید. اگر شرکت مورد نظر در قسمت استاندارد یا پریمیوم درج نشده باشد، می تواند از طریق قسمت «رشد بالا» سرمایه کسب کند. این دو بخش مختص مشاغل پردرآمدی است که پتانسیل رشد بالایی دارند و همچنین دارای سازمان های تخصصی هستند.

در سال 1998، شخصی به نام “جان کاستینگ” جان کاستینگ، به عنوان کارگزار در “قهوه خانه جاناتان” در نزدیکی تالار بورس رویال بورس، این مکان عالی را برای تجمع و خرید معامله گران انتخاب کرد. در آنجا کاستینگ قیمت های مشخصی را برای انواع کالاها، سهام و سایر دارایی ها ارائه کرد و مجموعه قیمت های داده شده خود را «سر مبادله» نامید.
معمولا در این کافه افراد کلاه بردار و سودجو که از فعالان بازار مالی نیز بودند پیدا می شد. به همین منظور در سال 1801 طرحی رسمی برای جلوگیری از تقلب و انواع تقلب ها تنظیم شد که بورس لندن را به صورت یکپارچه تشکیل داد. بر این اساس همه کارگزاران حق عضویت خود را به سازمان بورس پرداخت کردند و با مجموعه ای از قوانین منظم و سازمان یافته موافقت کردند که به بورس لندن اجازه شروع به فعالیت داد.

برخی از مهم ترین شرکت ها در شاخص FTSE 100 عبارتند از:

 • بارکلی; این بانک خدمات مالی و سرمایه گذاری است و ارزش بازار آن 18.6 میلیارد پوند است.
 • رولز – رویس؛ این یک هلدینگ خودرو و مهندسی است و ارزش بازار آن حدود 3.4 میلیارد پوند است.
 • HSBC; این بانک خدمات مالی و سرمایه گذاری با ارزش بازار حدود 63 میلیارد پوند است.
 • به طور کلی، شاخص های زیادی برای محاسبه در بورس لندن وجود دارد، اما در بین آنها، “FTSE 100” از نظر کاربرد بسیار محبوب تر است.


منبع: https://chartiran.com/7156/london-bourse/

بورس لندن معروف به “LSE” یکی از بورس های پیشرو در جهان است که مانند بورس نیویورک، بورس توکیو و بسیاری از بورس های دیگر فعالیت های موثری در سطح بین المللی داشته است. بورس لندن یکی از بزرگترین بورس های اروپا است که به عنوان اولین بورس در انگلستان شروع به فعالیت کرد. در LSE شرکت های قوی از تقریبا 60 کشور جهان پذیرفته شده اند و به عنوان یک بازار سهام بین المللی بزرگ در جهان شناخته می شود.
نمودار ایران تاکنون توضیحات مفید زیادی را در مورد بازارهای بین المللی سرمایه در اختیار کاربران خود قرار داده است. اسناد مختلف در مورد مبادلات مالی بزرگ مانند بورس بریتانیا و شاخص بورس لندن نیز بخشی از این اطلاعات مهم است.

درباره بورس لندن “LSE” انگلستان

هر شرکتی که بتواند در بازار اصلی بورس لندن وارد شود، می‌تواند از امتیاز مشاهده کشف قیمت در زمان مناسب برخوردار باشد.

پیشنهاد مقاله: سرمایه گذاری در بورس

لیست روزهای تعطیلی بورس لندن طبق قوانین رسمی انگلستان در زیر آمده است:

 • اولین روز سال جدید
 • جشن ویژه برای کریسمس
 • روز باکسینگ، 26 دسامبر
 • دوشنبه عید پاک
 • آدینا نیک
 • تعطیلات عمومی بریتانیا
 • تمام تعطیلات رسمی در تقویم این کشور
 • روز اول اردیبهشت

ادغام بورس لندن با “Borssa Italiana” بورس میلان در 23 ژوئن 2007 به پایان رسید و کلیه فعالیت های متعاقب این اقدام تحت عنوان “گروه بورس لندن” معرفی و ارائه شد. مخفف “LSEG” شده است. ادغام این دو صرافی مهم، صرافی های اروپایی را فعال تر و قوی تر کرده است.

پایتخت انگلستان، لندن، از گذشته های دور تا به امروز یکی از شلوغ ترین شهرهای جهان بوده است. به همین دلیل در زمینه بانکداری، بیمه و همچنین تجارت جهانی بسیار پیشرو است. در سال 1698 بود که بورس لندن کار خود را آغاز کرد. در واقع بورس انگلیس از ابتدای فعالیت خود موفق به جذب سهامداران زیادی از سراسر جهان شده است.

از بین تمامی بازارهای دنیا می توان به بازار اصلی بورس لندن اشاره کرد که در آن از نظر تنوع سهام گسترده ای را می بینید. تقریباً می‌توانید بخش‌های زیادی از شرکت‌های مختلف را در این بازار مشاهده کنید که تأثیرات مثبتی برای شرکت‌های بورس لندن دارد.

“FTSE 100” در واقع مخفف “شاخص بورس اوراق بهادار Financial Times 100 Index” است که به اختصار “شاخص بورس لندن” خوانده می شود. بر اساس ارزش کل بازار، 100 شرکت بزرگ و مهم در بورس اوراق بهادار انگلستان اساس این شاخص مهم را تشکیل می دهند. در اصل، این یک سرمایه گذاری مشترک بین روزنامه فایننشال تایمز و بورس لندن بود که منجر به ایجاد شرکتی به نام “FTSE Group” شد.

میدان Paternoster محل بورس بریتانیا در لندن است که بسیار نزدیک به کلیسای سنت پل است. در طول هفته، دوشنبه تا جمعه، کلیه فعالیت های معاملاتی و کاری بورس لندن انجام می شود. ساعات کاری ساختمان بورس بین 08:00 تا 16:30 به وقت محلی انگلستان است.

بنابراین شاخص «فوتسی» به طور مستمر توسط این شرکت اندازه گیری می شود و در نهایت نتیجه آن از طریق وب سایت های بورس انگلیس در معرض دید سرمایه گذاران قرار می گیرد.

مقاله پیشنهادی: بورس فرانکفورت

مقاله پیشنهادی: موفقیت در بازار سهام