سود و زیان تحقق یافته و تحقق نیافته و تفاوت آنها به زبان ساده

خرید: سود محقق نشده = قیمت فعلی – قیمت ورودی * اندازه موقعیت * ارزش قرارداد

سود حاصل = قیمت خرید حقوق قیمت فروش

مقایسه سود و زیان تحقق یافته و تحقق نیافته و تفاوت آنها

در مفهوم سود و زیان تحقق یافته، سود تحقق یافته عبارت است از درآمد خالص یا سود حاصل از سرمایه گذاری. با محاسبه کل درآمد حاصل از فروش و کسر مبلغ سرمایه گذاری اولیه و کارمزد تراکنش، می توانید مبلغ سود خالص را محاسبه کنید. اما مراقب باشید، تا زمانی که فروش انجام نشده و از معامله خارج شوید، نمی توانید سود حاصل را محاسبه کنید.

خرید بلند مدت: سود تحقق یافته = (قیمت پایانی – متوسط ​​قیمت ورودی) * اندازه موقعیت * ارزش قرارداد

تعداد امتیاز:

0


منبع: https://clinicsarmayeh.com/realized-and-unrealized-profit-and-loss/

به عنوان مثال، 0.001 بیت کوین برابر با یک لات است. اگر 100 لات بیت کوین را با قیمت متوسط ​​5000 دلار بفروشید و قیمت بازار آن 5100 دلار باشد، سود محقق نشده شما این خواهد بود:

برخلاف سود و زیان تحقق نیافته، این سود و زیان نهایی شما نیست. P&L محقق نشده زمانی اتفاق می افتد که موقعیت معامله هنوز بسته نشده باشد و مقدار P&L شما ممکن است با نوسانات بازار تغییر کند.

سود محقق نشده در پانل موقعیت دارای ویژگی های زیر است:

 • این مقدار سود تخمینی است و واقعی نیست.
 • در صورت نوسانات بازار، میزان سود تحقق نیافته نیز تغییر خواهد کرد.
 • کارمزد و مالیات در محاسبه سود محقق نشده منظور نمی شود.

گاهی مقدار سود محقق نشده مثبت است اما وقتی سود محقق شده را می گیریم منفی است. زیرا کارمزدها و مالیات بر سودهای تحقق یافته محاسبه می شود، اما بر سودهای تحقق نیافته محاسبه نمی شود. در یک نگاه، کارمزدها و تأثیر آن بر سود و زیان تحقق یافته و غیر محقق به شرح زیر است:

سود محقق نشده سود محقق شد
علاقه به موقعیت آره آره
هزینه افتتاح پست خوب آره
هزینه های حفظ موقعیت خوب آره
هزینه بسته شدن موقعیت خوب آره
سود و زیان تحقق یافته نهایی بر اساس قیمت امروز بر اساس قیمت پایانی موقعیت، هزینه های معامله کسر و هزینه های تامین مالی کسر می شود

سود و زیان تحقق یافته مفهومی مشابه یکدیگر دارند. این به معنای سود و زیان نهایی شما پس از خروج از معامله است. اما این دو مفهوم با سود و زیان تحقق نیافته تفاوت دارند. سود سرمایه یا سود تحقق یافته مشمول خطر زیان آتی و خطر زیان احتمالی نیست. همچنین، زیان محقق نشده، ضرر واقعی شما نیست. درعوض، می‌توانید زیان حاصل از فروش دارایی را محاسبه کنید و می‌توانید محاسبه کنید که دارایی شما چقدر کاهش یافته است.

چگونه از ضررهای متوجه شده جلوگیری کنید؟

اجازه دهید این را در یک مثال دقیق تر توضیح دهیم. فرض کنید سهام شرکت ABC را به قیمت 1000 دلار خریداری کرده اید. پس از نگه داشتن سهام به مدت ده سال، تمام آن سهام را به قیمت 2500 دلار می فروشید. خرید بدون کمیسیون بود، اما فروش 5 دلار کارمزد داشت. برای محاسبه سود واقعی می توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

سود و زیان جزء لاینفک هر معامله است. اگرچه هر سرمایه گذاری با هدف سود انجام می شود، اما گاهی اوقات با سود و زیان تحقق یافته و تحقق نیافته مواجه می شود، مفاهیمی که برای بسیاری از معامله گران ناآشنا است. سود و زیان را می توان به سود و زیان تحقق یافته و غیر محقق تقسیم کرد. سرمایه گذاران هنگام فروش دارایی متوجه سود یا زیان می شوند، مگر اینکه قیمت واقعی دقیقاً همان چیزی باشد که پرداخت کرده اند. در این مقاله به تفاوت سود و زیان تحقق یافته و تحقق نیافته و همچنین تعریف این دو مفهوم می پردازیم. در ادامه این مقاله، با کلینیک سرمایه همراه باشید.

مفهوم سود و زیان تحقق یافته چیست؟

در مثال بالا می توان گفت که میزان سود حاصل شده منفی است، به عبارت ساده عدد بدست آمده زیان وارده است.

سود حاصل از پوزیشن های نیمه بسته یا بسته، شامل هزینه های معامله و همچنین هزینه های تامین مالی مربوط به معامله. به عبارت ساده تر، میزان افزایش سرمایه نسبت به زمان خرید، میزان سود حاصله است. در مفهوم سود و زیان تحقق یافته، دارایی را فروخته اید و معامله بسته می شود. میزان سود حاصل از فرمول زیر محاسبه می شود:

میانگین امتیازات:
0/5

یعنی شما می توانستید در این معامله 10 دلار سود داشته باشید، اما چون ملک خود را با نرخ پایین تری فروختید، این میزان ضرر متوجه شماست.

اما طبیعی است که سرمایه گذار همیشه در معاملات سود نمی برد. گاهی اوقات ارزش ملک پس از فروش کمتر از مبلغی است که هنگام خرید ملک خرج کرده اید. در این مرحله، شما با یک ضرر متوجه شده اید. این به معنای مقدار خالص سرمایه ای است که در این معامله از دست داده اید.

سود و زیان تحقق یافته چه زمانی حاصل می شود؟

اگر در صرافی هایی مانند Kocoin Exchange معامله می کنید، در قسمت های خاصی از صرافی می توانید میزان سود یا زیان سرمایه خود را تا آن لحظه مشاهده کنید، همانطور که در ادامه مطلب در این مورد توضیح داده ایم. گاهی اوقات معامله گر نمی تواند تاثیری بر روند بازار داشته باشد. به همین دلیل، بهتر است برای خود حد ضرر و همچنین روانشناسی بازار تعیین کنید تا بیش از حد معینی در معامله ضرر نکنید.

یاد بگیرید که سود و زیان تحقق یافته و تحقق نیافته را در صرافی کوکوین ببینید

سود و زیان یک مشکل اجتناب ناپذیر در معاملات و بازارهای مالی است. هیچ تاجری را نمی توان یافت که در تمام معاملات خود سود کرده باشد. هنگامی که دارایی های خود را در یک بازار مالی مانند ارز دیجیتال یا بازار فارکس سرمایه گذاری می کنید، می توان سود و زیان تحقق نیافته را تا پایان تراکنش محاسبه کرد، اما از آنجایی که کارمزدها شامل نمی شود و معامله بسته نشده است، مقدار سود و زیان تحقق یافته مشخص نیست.

 • به یاد داشته باشید که هیچ مبادله ای 100% سودآور نیست.
 • همیشه یک توقف ضرر در تمام معاملات تعیین کنید.
 • بدون اطلاعات کافی و بر اساس نظر دیگران وارد معاملات نشوید.

“سود تحقق یافته” اصطلاحی برای وجوه به دست آمده از یک سرمایه گذاری است. اما چگونه می توان از میزان سود بدست آمده مطلع شد؟ یک فرمول بسیار ساده وجود دارد. قیمت فعلی دارایی را با قیمت در زمان خرید مقایسه کنید. افزایش نرخ سود تحقق یافته شماست.

به عنوان مثال، دوباره 0.001 بیت کوین یا یک لات را در نظر بگیرید. فرض کنید 100 لات بیت کوین را با قیمت متوسط ​​5000 دلار خریداری کرده اید و معامله را با 3000 دلار بسته اید. ضرر متوجه شده شما برابر است با:

(۳۰۰۰-۵۰۰۰)۳/۱ * ۱۰۰ * ۱= ۰٫۰۱۳ BTC

صرافی کوکوین از سود و زیان تحقق یافته و تحقق نیافته حمایت می کند. سود محقق نشده (PNL غیرواقعی) سود و زیان موقعیت فعلی شما را نسبت به زمان ورود تجارت محاسبه و نمایش می دهد. یعنی در این قسمت می توانید ببینید که از زمان ورود به بازار چقدر سود کرده اید یا چقدر ضرر کرده اید.

برای مشاهده میزان سود و زیان در مبادله کوکوین مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به دارایی های صرافی کوکوین مراجعه کنید.
 2. در صفحه Assets به گزینه Futures رفته و روی آن کلیک کنید تا وارد این صفحه شوید.
 3. در صفحه Futures، قسمت PNL History سود و زیان تحقق نیافته شما در معاملات باز و همچنین سود و زیان شما در معاملات گذشته را نمایش می دهد.

آخرین کلمه

بازار ارز دیجیتال یا فارکس ما را با مفاهیمی مانند سود و زیان تحقق یافته و سود و زیان تحقق نیافته درگیر می کند. به عبارت ساده، سود حاصل شده، میزان سودی است که پس از معامله به دست خواهید آورد و سود نهایی شماست. همچنین زیان تحقق یافته مبلغ ضرر نهایی شما در این معامله است.

حراجی: سود محقق نشده = قیمت ورودی – قیمت فعلی * اندازه موقعیت * ارزش قرارداد

به عنوان مثال، فرض کنید برای ده سکه 200 دلار پرداخت کرده اید، ارزش آن سکه ها از 20 دلار به 30 دلار برای هر سکه افزایش می یابد. پس از افزایش قیمت، شما سکه های خود را در مجموع 300 دلار می فروشید. در اینجا، سود شما 100 دلار (300 دلار – 200 دلار = 100 دلار) خواهد بود.

(-۵۰۰۰) * * .۰۰۱ = USDT

فروش فلش: سود تحقق یافته = (متوسط ​​قیمت ورودی 1.3 – قیمت پایانی 1.3) * اندازه موقعیت * ارزش قرارداد

در این مقاله روش های محاسبه سود و زیان تحقق یافته و فرمول آن را بررسی کرده ایم تا بتوانید میزان سود خود را در هر معامله محاسبه کنید. توجه داشته باشید که مالیات و کارمزد معاملات بر میزان سود شما تأثیر می گذارد.

امتیاز شما برای این محتوا

سود حاصل از سرمایه گذاری پس از یک دوره، سود محقق نشده محسوب می شود. به عنوان مثال، زمانی که هنوز معامله را نبسته اید، سود و زیان شما را سود و زیان تحقق نیافته می نامند. سودهای محقق نشده، سودهای شما بر اساس ارزش فعلی سرمایه گذاری است، اما قبل از فروش دارایی. این مقدار سود هنوز واقعی نیست، زیرا معامله شما هنوز کامل نشده است. پس از فروش دارایی و دریافت مبلغ می توانید سود و زیان ایجاد شده را محاسبه کنید.

سود تحقق یافته (PNL موقعیت های بسته) دارای ویژگی های زیر است:

 • سود بدست آمده زمانی است که موقعیت را ببندید و این سود نهایی شماست.
 • در محاسبه این سود، کارمزد و قبوض مالیاتی کسر شده است.

چگونه می توان میزان سود و زیان تراکنش را در صرافی کوکوین مشاهده کرد؟