سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

عبارت “دیجیتال مارکتینگ” شامل طیف گسترده ای از فعالیت های بازاریابی است. شاید در ابتدا تصور کنید که بازاریابی دیجیتال یک مفهوم بسیار پیچیده است که برای درک آن باید تعداد زیادی کتاب دیجیتال مارکتینگ بخوانید و با مفاهیم مختلفی آشنا شوید. اما اینطور نیست. دیجیتال مارکتینگ روشها و تکنیکهای زیادی دارد، اما تمام این تکنیکها بههمپیوستهاند و در راستای رسیدن به یک هدف فعالیت میکنند، بنابراین اجرا کردن همزمان آنها چندان دشوار نیست. مدلی که در وهله اول اکثر صاحبان کسب وکارها خیلی اعتماد زیادی به بازده آن ندارند اما تنها بعد از اولین کمپین ایمیل مارکتینگ به تاثیر آن ایمان می آورند. در پست های بعدی با ادامه این مقاله همراه ما باشید تا شما را با انواع دیجیتال مارکتینگ آشنا کنیم و در رابطه با مزایا و معایب انواع مختلف مارکتینگ معرفی شده به گفتگو بپردازیم. در دوره آنلاین همانند کلاس های حضوری تمامی مباحث برای شما پوشش داده می شود و هیچ کاستی در مطالب وجود ندارد.

11. استراتژی دیجیتال مارکتینگ: با توجه به اینکه کسبوکارها همگی به سمت بازار آنلاین آمادهاند و همگی یا تیم دیجیتال مارکتینگ دارند یا در حال تشکیل تیم هستند، پس رقابت ساده نیست! 4. گوگل آنالیتیکس: وبسایت یک فضای فیزیکی نیست که به راحتی با چشم ببینیم در آن چه میگذرد! اجازه بدهید قبل از هر چیزی با یکدیگر بر سر تعریفی از دیجیتال مارکتینگ به توافق برسیم. ما در این مطلب روی رایج ترین و پذیرفته شده ترین مدل های دیجیتال مارکتینگ در سطح جهانی تمرکز می کنیم.

بطوریکه اگر کسب و کاری بخواهد تنها با روش های سنتی به تبلیغ برند خود بپردازد جایی در بازار نخواهد داشت. استفاده از این روش برای بازاریابی و تبلیغات هزینه کمتری لازم دارد، و از آنجایی که میتوان یک جامعه مشخص را مورد هدف قرار داد برندسازی در این روش به راحتی انجام میشود، همچنین می توانید با کمک ابزار های تحلیلی به راحتی بازاریابی دیجیتال را اندازه گیری کنید. با مراجعه نمودن گوگل یا حتی کاربر به این صفحه، سرور به صورت خودکار اقدام به انتقال کاربر به آدرس جدید میکند. Dwell Time به مدت زمان حضور یک بازدید کننده در یک وبسایت تا جستجوی دوباره او در گوگل اشاره دارد. این کاری موثر و مقرون به صرفه از لحاظ اقتصادی است که کسب و کارها را با بازار وسیع تری در اینترنت پیوند می دهد. دیجیتال مارکتینگ، از بازاریابی دیجیتالی وسیع تر و گسترده تر است و ابزارهای بیشتری در اختیار مخاطبان خود می گذارد به همین دلیل گاه با بازاریابی دیجیتالی اشتباه گرفته می شود.

بازاریابی محتوا فقط نوشتن یک پست یا مقاله و انتشار آن در اینترنت نیست. 3. بازاریابی محتوایی: در این دوره می آموزید که چگونه با تولید و انتشار محتوای آموزشی مفید، مخاطبان هدف کسبوکارتان را به سمت وبسایت و شبکههای اجتماعی خود بکشانید و در ادامه آنها را به سمت خرید سوق دهید. مثلا قرار دادن رونوشتی از صحبت های نقل شده در پادکست می تواند به کاربران و موتورهای جستجو کمک کرده تا به درک بهتری از موضع پادکست برسند. شبکههای اجتماعی همچون فیسبوک، توئیتر، اینستاگرام و اسنپ چت نمونه هایی از استفاده متداول از بستر شبکه های اجتماعی به عنوان ابزارهای بازاریابی هستند. بعد از اینکه فهمیدید دیجیتال مارکتینگ چیست باید ببینید که آیا به درد کسب و کارتان می خورد یا نه. به عبارت بهتر، سئو شامل ساختار دقیق و بهینه سازی صفحات وب سایت است که هنگامی که کاربران اینترنت چیزی را که به کسب و کار شما مربوط است را در موتور جستجویی مانند گوگل جستجو میکنند شما را در بهترین موقعیت ممکن در صفحات نتایج موتورهای جستجو قرار میدهد.

دیجیتال مارکتینگ

همان طور که در قسمتهای قبل هم اشاره شد آژانسهای دیجیتال مارکتینگ بر اساس توانایی و نیاز مشتریان خدمات مختلفی را ارائه میدهند اما برای این که بتوانید از همه پتانسیل یک آژانس برای موفقیت خود و کسب و کارتان استفاده کنید باید سعی کنید از همه خدمات یک آژانس استفاده کنید. همه این وبسایتها تقریباً از تصویر یک تاجر در حال لبخند زدن استفاده میکنند. 9. بازاریابی در شبکههای اجتماعی: در جهت توسعه ارتباطات خود با مخاطبان هدف و مشتریان فعلی شبکههای اجتماعی بسیار به شما کمک میکنند. اکنون که مشتریان مشابهی در کنار هم دارید، ارتباطات بازاریابی کسبوکارتان را ساختار دهید که مستقیماً با مشتریان هدف شما صحبت کند. طراحان تجربه کاربری، بر تجربه بازاریابی و درک وبسایت تمرکز کردهاند که به این منظور باید مخاطبان را شناخته، نیاز آنها را درک کند و همچنین از محصول یا خدماتی که به مشتری ارائه میشود اطلاعات عمیقی داشته باشد.

مدل PPC (Pay Per Click) یا “پرداخت به ازای کلیک”، یکی دیگر از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ است. با خواندن تمام این نکات، به این خبر خوب پی برده اید که اکنون دلایل بسیار قدرتمندی برای داشتن یک برنامه دیجیتال مارکتینگ در دست دارید و با آن می توانید همکاران و رئیستان را قانع کنید در سمت و سوی تفکرات شما، حرکت کنند. هیچکس نمی تواند نفی کند که استفاده از مجراهای ارتباطی قدیمی، هنوز منسوخ نشده و حتی ادغام تفکرات مدرن و سنتی، گاهی می تواند جوابگو باشد اما داشتن یک برنامه دیجیتال مارکتینگ متحد که تمام افراد مرتبط با آن، در یک سو و هدف کار کنند، فعالیت های شما در این زمینه رقابتی را موثرتر خواهند کرد. اگرچه شما نمیتوانید برای این کار برنامه استراتژیک طراحی کنید، اما میتوانید خود را برای رویدادهایی مانند فیلمهای سینمایی جدید بر روی پرده، رونمایی از محصولات جدید و بازیهای ورزشی جدید، آماده کنید.

اما فرد بازاریاب در کنار دریافت محتوا از نویسنده و ارزیابی آن، وظایف دیگری هم دارد؛ از تدوین استراتژی محتوا و طراحی تقویم محتوا گرفته تا انتشار محتوا و تجزیهوتحلیل عملکرد آن. شما قطعا قبل از شروع به انتشار محتوا باید یک سایت با ساختاری مناسب داشته باشید. استراتژی محتوا با مشخص کردن چشم انداز به شما در مورد چرایی، چگونگی و زمان انتشار محتوا اطلاعات میدهد. رشد روزافزون بازار به سمت دیجیتال شدن با تغییر و تحول روزانه تکنولوژی امری سورپرایز کننده نیست.

به جرئت میتوان گفت که مبحث تولید محتوا، 30 درصد از مسیر سئو و بهینه سازی یک وبسایت را شامل میگردد. اختصاص بودجه کم برای تدوین یک برنامه دیجیتال مارکتینگ و اجرای آن، قطعا به قدری کافی نخواهد بود تا در برابر غول هایی که چندین برابر شما سرمایه گذاری کرده اند، موفقیت آمیز باشد. اگر سرمایه کافی برای بخش دیجیتال مارکتینگ اختصاص نداده اید و یا از روش «تبلیغات بدون استراتژی» به امید حصول به اهداف مورد نظر استفاده می کنید، پس بهتر است بدانید تبدیل به وعده غذایی رقبایتان خواهید شد و این مورد را اصلا به شوخی نمی گوییم! دیجیتال مارکتینگ به کسب و کارها این قابلیت را می دهد تا خدماتی آنی را برای مشتریان ارائه دهند و به آن ها کمک می کند که درآمد و سود حاصل از سرمایه گذاری کلانی را کسب کنند. تدوین استراتژی تولید محتوای مارکتینگ برای بسیاری از شرکت ها و سازمان ها، بسیار کلیدی است چون محتوا، همان چیزی است که ارتباط میان شما و مخاطبان را حفظ می کند و این ارتباط، تنها از طریق مجراهایی مانند فضای مجازی، ایمیل و وبلاگ ممکن است.

در واقع طراحی و توسعه بازاریابی ایمیلی به گونه ای است که در زمینه دسترسی به مشتریانِ احتمالی هیچ نظیری ندارد. برای شرکت در کلاس هم به هیچ نرم افزار خاصی نیاز نیست و از طریق مرورگر کامپیوتر یا موبایل خود وارد لینک کلاس می شوید. دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال نوعی از بازاریابی است که با استفاده از ابزار های الکترونیکی مثل کامپیوتر وموبایل های هوشمند و یا به کمک کانال ها و بسترهای الکترونیکی از جمله وبسایت، پست الکترونیک و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام به معرفی محصولات و خدمات شما میپردازد و از این طریق برای شما مشتری جذب میکند. سئو همان معنی سال 1997 را میدهد. اگر به برترین برندهای دیجیتال مارکتینگ مانند Tesco، Google، Dell، Amazon و سایر گزینه ها نگاهی بیندازید، می بینید واقعا پویا هستند و سریعا خودشان را با شرایط جدید وفق می دهند.

دیجیتال مارکتینگ از کانال های دیجیتالی همچون بهینه سازی موتورهای جستجوگر، پلتفرم ها در شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ (بازاریابی ایمیلی) و بازاریابی با اپلیکیشن های موبایل استفاده می کند؛ روش هایی که همگی جزو تکنیک های دیجیتال مارکتینگ به شمار می روند. بررسی ها نشان می دهد که 90% مردم از پلتفرم شبکههای اجتماعی استفاده میکنند. در این بین اما کسب و کارهای هوشمند برای پیشی گرفتن از رقبا از “دیجیتال مارکتینگ” استفاده میکنند. 5. گوگل تگ منیجر: در دنیای دیجیتال مارکتینگ ابزارها نقش کلیدی بازی میکنند. معمولا می گویند «دیجیتال، معیار اصلی اندازه گیری رسانه است» اما گوگل آنالایتکس (ابزار آنالیز سایت گوگل)، فقط کمیت و میزان ارزش بازدیدکنندگان را به شما می گوید.

چرا SEO برای تجارت ها مهم است؟

اگر شما هم میخواهید با مهمترین مزایای دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید، لازم نیست بیش از این تحقیق کنید تنها کافی است تا پایان این مقاله که خواندن آن کمتر از دو دقیقه از شما زمان میبرد با ما همراه شوید. پژوهش: از تاثیر بینظیر پژوهش و تحقیق در روند کارتان غافل نمانید. دیجیتال مارکتینگ در حال کمک به بازاریابان برای به دست آوردن نقطه عطف برتری در رقابت است. «بازاریابی رادیویی» (Radio Marketing) نیز ابزاری در بازاریابی دیجیتال به شمار میرود، اگرچه به اندازه روشهای دیگر مؤثر نیست.

متخصص دیجیتال مارکتینگ

خب بعد از تعریف مفهوم نوبت به معرفی مدلهای دیجیتال مارکتینگ رسیده است. یک راه برای یافتن سریع فریلنسر این است که به بخش نتایج Buzzsumo برگردید و ببینید که چه کسانی محتوای برتر را تولید کردهاند. باید بگوییم دیجیتال مارکتینگ عبارتی جامع در بازاریابی به شمار می رود که انواع مختلف ابزار و تکنیکهای بازاریابی را شامل می شود. همچنین می توانید از تجربیات سایر کسب و کارها استفاده کنید و بهترین شیوه ها در ابزار استراتژی بازاریابی دیجیتال را به کار بگیرید. مهمترین و بهترین ابزارهای سئو؛ ابزارهای رایگانی هستند که توسط گوگل ارائه شدهاند. اگر قرار باشد موتورهای جستجو نتایج متوسطی را به پرسشهای کاربران ارائه کنند، کاربران آنها ناامید میشوند، اعتمادشان را به موتور جستجو از دست میدهند و در نهایت به موتور جستجوی (بهتر) دیگری میروند؛ مانند اتفاقی که برای یاهو افتاد و خیلی راحت رقابت را به گوگل باخت! 8. ایمیل مارکتینگ: در دوره ایمیل مارکتینگ به منظور کسب بیشترین درآمد با کمترین هزینه ممکن، با استراتژی موثر بازاریابی ایمیلی ویژه بازار ایران آشنا میشود.

اینطوری میتوانید کلی مشتری با ارزش بدست آوردید. تعریف مقدار پیشنهاد قدرتمند برای جذب مشتری آنلاین، به وضعیت اطلاق می شود که یک شرکت برای تک تک مشتریانش در نظر می گیرد. اگر بتوانیم SEO را به 2 حوزه تخصصی تقسیم کنیم، یکی «مدیریت محتوا» خواهد بود و دیگری «لینک بیلدینگ». بهینه سازی موتور جستجوگر که با نام اختصاری SEO نیز شناخته می شود، یکی دیگر از استراتژی های بسیار مهم در دیجیتال مارکتینگ است. چرا SEO برای تجارت ها مهم است؟ حال سرعت یک سایت ممکن است در بازههای زمانی مختلف به دلایلی همچون تغییر کدها، نصب برنامه (ماژول)، در نظر گرفتن قالب جدید و مواردی از این دست، دچار تغییرات شود که مسلماً باید توسط تیم سئو مورد بررسی قرار گرفته و در گزارش سئو مطرح شود. اینکه برای دیجیتال مارکتینگ به چقدر بودجه نیاز دارید به استراتژی بازاریابی دیجیتال شما بستگی دارد.

ممکن است با مفاهیم پایه نحوه سئو یوتیوب نظیر کلمات کلیدی، عناوین، توضیحات متا و تگ­ها آشنا مشاهده سایت باشید. سئوی داخلی برای نمایش سایت شما در گوگل، یاهو، بینگ و دیگر موتورهای جستجو ضروری است. جالب است بدانید که اگر تصاویر و ویدئوهای تولید شده با اصول سئو همگام باشند، از سرچ تصاویر و ویدئوهای مختلف موتورهای جست و جو نیز میتوان برای یک سایت ورودی و حجم ترافیک قابل قبولی را در نظر گرفت. این ابزارها برای آنکه بازدهی بهتری داشته باشند، نیاز دارند تا به سایت شما متصل شوند. مزایای دیجیتال مارکتینگ روز به روز در حال افزایش هستند. به روز رسانی کمپین های آنلاین برای هدف گذاری مجدد و بهینه سازی منجر به افزایش تبدیل می شود. در گام بعدی به یک دستورالعمل اجرایی و قابل اعتماد نیاز دارید. استراتژی SEO در ادامه تحقیق کلمات کلیدی ، تحلیل رقبا ، سئو تکنیکال و تولید محتوا با یک برنامه لینک سازی و فعالیت در شبکه های اجتماعی کامل خواهد شد .

بازاریابی محتوا

هر انسانی حتی با داشتن یک نصفه مغز سیستمی میخواهد که بهراحتی بتواند در بستر تمام معماریها حرکت کند، کدهای پیچیده و ناقص را تجزیه و تحلیل نماید و حتی راهی برای ارائه بهترین نتایج ممکن پیدا کند، نه اینکه سیستمی طراحی کند که بهوسیله کارشناسان غیرمتخصص بازاریابی بهینهسازی شود! هر شرکتی که سایت داشته باشد، حتما از ابزار آنالیز هم بهره خواهد برد اما بسیاری مدیران ارشد از این موضوع غافل می شوند که تیم مارکتینگ، تمام شرایط را آنالیز و تحلیل کند. در اجرای استراتژی یا تجزیه و تحلیل کمپین تجارتتان مفید واقع شده و به کمک آن میتوان بودجه و امکانات خود را در نظر را حدودی تنظیم کنید. در ادامه مباحث تولید و پرورش سرنخ، طراحی و اجرای کمپینهای ایمیلی، تجزیه و تحلیل نتایج کمپین و در نهایت بهینه سازی کمپین را خواهید آموخت.

دیجیتال مارکتینگ چیست