راهنمای اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی سال 1401 ثبت نام و ارسال | تکس مپ

صفحه‌ای مانند تصویر زیر در برابر شما باز می‌شود که نمایش دهنده اطلاعات شما است. با دقت این اطلاعات را بررسی و در صورت صحت، ردیف موردنظر را انتخاب و کلید تائید را فشار دهید. اظهارنامه انفرادی برای مؤدیانی است که مالکیت کسب‌وکار خود را به‌طور کامل در اختیار داشته و به‌صورت انفرادی به مدیریت آن مشغول هستند.

اگر از تسلیم اظهارنامه الکترونیکی مالیاتی به هر دلیلی خودداری شود، ضمن از دست دادن کلیه معافیت ها و بخشودگی های مالیاتی مصرح در قانون مالیاتی کشور، محاسبه مالیات اشخاص حقوقی، به صورت علی الراس خواهد بود. اما اگر شما شیوه خود اظهاری را در پیش بگیرید، ممیزان اداره دارایی، نسبت به تعیین میزان مالیات اقدام می کنند. خود اظهاری به جای علی الرس، بهترین روش است و روش متداول در کشورهای پیشرفته مثل سوئد و آلمان است. اگر محل کسب شما اجاری است، باید اطلاعات صفحه پنجم اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کنید. تصویر صفحه 5 فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم انفرادی را در زیر می‌بینید. یکی از مواردی که کلیه مودیان پس از تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی باید در نظر داشته باشند، امکان رسیدگی به اظهارنامه و دفاتر و اسناد و مدارک تکمیل اظهارنامه است.

اطلاعات لازم جهت تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغل

پس از پیش ثبت نام و تایید اطلاعات اولیه شامل کد پستی و شماره موبایل، در حساب کاربری خود بر روی سامانه الکترونیک مالیاتی، نامه‌ای دریافت خواهید کرد که شامل اطلاعات کاربری شما است. در حال حاضر تکمیل و ارسال این اظهارنامه به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و اشخاص حقیقی برای ثبت اظهارنامه مالیاتی خود باید در مهلتی که از سوی سازمان مالیاتی تعیین می‌شود به سامانه عملیات الکترونیک مالیاتی مراجعه کنند. به طور سالانه صاحبان حرفه و مشاغل و اشخاص حقیقی باید اظهارنامه مالیاتی خود را که در آن صورت سود و زیان و درآمد و هزینه سال قبل را در بر می‌گیرد به سازمان مالیاتی کشور تسلیم کنند. مابه التفاوت مالیات مطالبه شده در اجرای این بند از دستورالعمل، مشمول جریمه موضوع ماده (۱۹۲) قانون مالیاتهای مستقیم نخواهد بود.

  • در صورتی که زمان کافی برای تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی خود ندارید و یا این روال قانونی را دشوار دانسته و فکر می‌کنید در انجام آن با خطا مواجه خواهید شد، پیشنهاد می‌کنیم تنظیم اظهارنامه مالیاتی خود را به بهترین شرکت حسابداری در اصفهان بسپارید.
  • را پر کردید، مالیات شما محاسبه شده و مانده مالیاتی قابل پرداخت نمایش داده می‌شود.
  • در حالت کلی آخرین فرصت ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی حداکثر چهار ماه پس از پایان سال مالی است.

اشخاص حقیقی که در ایران مشغول به فعالیت بوده و معاف از مالیات نیستند. تسلیم اظهارنامه مودیان فصل املاک ، در مورد سرقفلی ظرف ۳۰ روز پس از انجام معامله. هر شخص حقوقی ایرانی نسبت به کلیه درآمد هایی که درایران یا خارج از ایران تحصیل می ‌نماید. هر شخص حقیقی ایرانی مقیم خارج از ایران نسبت به کلیه درآمد هایی که در ایران تحصیل می کند. هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به کلیه درآمد هایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می ‌نماید.

ماده ۵۷ تسلیم اظهارنامه

راهنمای اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی سال 1401 ثبت نام و ارسال | تکس مپ

اما این اشتباه رایج تا جایی عمومی شده که حتی سازمان امور مالیاتی هم برای درک بهتر مودیان، سال تسلیم اظهارنامه را برای نامیدن آن ملاک قرار می دهد. این در حالی است که اگر به صحبت های حسابداران خبره و حرفه ای در یک شرکت مالیاتی توجه کنید متوجه می شوید که همگی آن ها لفظ دیگری را برای نام بردن از اظهارنامه بکار می برند و آن استفاده از عدد سال مالی است که عملکرد آن سال مودی در اظهارنامه مالیاتی استفاده می شود. پس در همین ابتدا بدانید که اظهارنامه مالیاتی 1400 مربوط به عملکرد شما در سال 99 می باشد. در دو بخش مجزا نحوه تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی را توضیح دادیم و نکات مربوط به هرکدام را نیز ذکر کردیم. در قسمت قبل به نحوه تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی پرداختیم و در این قسمت می‌خواهیم به اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی بپردازیم.