جلسه اول: قدم اول ورود به فارکس

برای این منظور نمیتوانید از حساب ریل استفاده کنید. فرض کنید شما چندین معامله باز به صورت همزمان در بازار فارکس و در حساب کاربری خود دارید. حال، بیایید نگاهی به انواع مختلف استراتژی های تجاری که در سال 2021 در دسترس شما قرار دارد. به محض برطرف کردن شرایط فوق موقعیت کوتاه خود را قرار دهید. معاملۀ روند می تواند بهترین گزینه برای معامله گرهای نوسانگیر و معامله گرهای موقعیت باشد زیرا آنها جهت حرکت بازار در آینده را می بینند و پیش بینی می کنند. قانون 2 : موقعیت های کوتاه را زمانی باز کنید که MACD زیر خط صفر باشد. در این استراتژی از دو میانگین متحرک کوتاهمدت و بلند مدت به همراه دو اندیکاتور MACD و RSI استفاده شده است. اندیکاتور بر اساس قیمت بسته شدن کار می کند.

این روش معاملاتی بیشتر مخصوص بازار فارکس است. آیا در “دنیای هرچه بیشتر بهتر” این عاقلانه است که جهت مخالف دریا شنا کنیم. بک تست روشی است که از آن برای بررسی یک استراتژی در گذشته استفاده میشود. از یک جایی به بعد تریدر حد ضرر معامله را همراه با افزایش مقدار سود در نزدیکترین مقاومتها و یا حمایتها قرار داده و از این طریق سیو سود انجام میدهد. دوج کوین با نماد اختصاری DOGE یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود ۸.۲۵ میلیارد دلار، در رتبه ۱۰ بازار قرار داشته و سهم ۰.۸۵ درصدی از کل بازار را در اختیار دارد . فرض کنید فروشندهای ۱۰ عدد سکه را برای تحویل ۶ ماه بعد، به قیمت هر سکه ۴ میلیون تومان فروخته، درحالیکه قیمت سکه در زمان سررسید افزایش مییابد و هر سکه به قیمت ۶ میلیون تومان میرسد. در زیر میتوانید اطلاعات موجود در هر شمع را مشاهده کنید. پلتفرم در واقع اشاره به یک نرم افزار یا سایت و هر وسیلهای برای مرتبط کردن تریدر با هسته بازار فارکس اشاره دارد. اما همان نشانههایی که گفتیم بازار را به سمت بالا هدایت کرده و یک روند صعودی در آن رقم میزنند.

کاربرانی که به دنبال نوسان گیری در بازار فارکس میباشند، از این روش معاملاتی استفاده میکنند. در این نوع استراتژی، معامله گران کمتر نگران نوسان های کوتاه مدت در بازار معاملاتی هستند و در عوض تمرکز خود را بر روی حرکات قیمتی بلند مدت گذاشتهاند. اما سوئینگ تریدرها تا ۳ روز هم معاملات خود را باز نگه میدارند. به عنوان مثال، اگر نرخ بهره در ژاپن به میزان قابلتوجهی افزایش یابد، تقاضا برای ین ژاپن هم افزایش خواهد یافت؛ زیرا مردم پول خود را در واحد پول ژاپن سرمایهگذاری خواهند کرد تا از نرخ بهره استفاده کرده و درآمد کسب کنند. ممکن است افراد از استراتژی معاملات روند همراه با این استراتژی استفاده کنند تا اطمینان حاصل کنند که تفاوت در قیمت ارز و سود به دست آمده مکمل یکدیگر هستند. الیوت یکی از بزرگترین سرمایهگذاران در بازارهای مالی بود که نتایج تحقیقات وی منجر به ابداع یک روش موج شماری در این بازارها شد. همچنین کل نوسان یک روز یک جفت ارز را نیز در تایم فریم روزانه در یک شمع میتوانید مشاهده نمایید. در همین لحظه شما وسعت بازار فارکس رو درک کردید که بوجه یک کشور در سال حدود 120 میلیارد دلار است،اما معاملات روزانه در بازار فارکس حدود 5.2 تریلیون می باشد.

در بازار های ارز دیجیتال ، بورس ، فارکس و هر بازاری که چارت قیمتی داشته باشد قابل استفاده می سایت iranianforexteam باشد. پولهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم به عنوان «پولهای غیرمتمرکز دیجیتال» شناخته میشوند؛ به این معنی که مرکزی برای تولید این پول وجود ندارد. کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ اما تله خرسی چیست؟ در تله خرسی تریدرها به شدت به دنبال باز کردن معاملات فروش هستند و به همین دلیل شاهد پوزیشن های سنگینی از فروش توسط تریدرهای خرد هستیم. اگر شما بتوانید ابتدا و انتهای یک روند را مشخص کنید، موجهای اصلاحی را از موجهای پیش رونده تشخیص خواهید داد. وقتی شما سفارشی را در یک قیمت مشخص در بازار فارکس ثبت مینمایید، بروکر موظف است تا در همان قیمت سفارش شما را ثبت کند. اگر تا به حال به خارج از کشور سفر کرده باشید، حتما پول خود را با ارز دیگری مبادله کرده اید یا به بیان دیگری یک تراکنش فارکس انجام داده اید. جایی که تمام جفت ارزها مسیر صعودی در پیش گرفته و در حال رشد هستند. و مابقی ارزها جزو “ارزهای فرعی” محسوب میشوند. این موجهای خلاف جهات که معمولاً بسیار کوچک نیز هستند، با عنوان موج اصلاحی در بازار فارکس شناخته میشوند.

جفت ارزهایی که شامل یک ارز اصلی به همراه ارز یکی از اقتصادهای نوظهور باشند، اگزوتیک نام دارند. کشوری که دارای محصولات یا خدماتی می باشد که در سطح بین المللی از تقاضای بالایی برخوردار است، عموما باعث ارزش پول آن کشور خواهد شد. واگرایی/همگرایی میانگین متحرک (MACD) – این یک اندیکاتور شتاب دنباله روی روند است که ارتباط بین دو میانگین متحرک در قیمت یک سهام را نشان می دهد. استراتژی های معاملات روزانه در بین استراتژی های معاملات فارکس، یکی از استراتژی های بسیار مفید و مناسب برای مبتدیان بشمار می رود. اسکالپ فارکس یک استراتژی معاملۀ روزانه است که مبتنی است بر معاملات سریع و کوتاه و برای کسب سود کلان از تغییرات کوچک قیمتی مورد استفاده قرار می گیرد. ریکوییت اصطلاحی است که به نوعی نشان از مظنه گیری بروکر برای قیمت یک جفت ارز است. معامله گری پوزیشن یک استراتژی بلندمدت است که عمدتا بر فاکتورهای فاندامنتال تمرکز دارد با این حال، روشهای تکنیکال همچون نظریه موج الیوت هم میتوانند به کار گرفته شوند. تریلینگ استاپ یک روش مدیریت سرمایه در معاملات در بازارهای مالی است. اصلاحی اصطلاحی در بازار فارکس است که به موجهای کوچکی که در خلاف جهت موج و روند اصلی بازار شکل میگیرند، اطلاق میشود.

در بخشهای قبلی اشاره کردیم که قیمت در نمودارها به صورت زیگزاگ حرکت مینماید. زیگزاگ حرکت کردن باعث بروز شکستگیهایی در نمودار میشود که این شکستگیها در واقع همان پیوت ها هستند. اگر به روندها در بازار فارکس دقت کنید ملاحظه خواهید کرد مکه همه روندها به صورت زیگزاگ به حرکت خود ادامه میدهند. از این رو باید دقت کنید که در چنین مواقعی خرید کردن میتواند ریسک زیادی داشته باشد. تطابق قیمت باز شدن یا اولیه با قیمت پایانی در طول یک روز منجر به این میشود که بدنه شمع در نمودار تبدیل به یک خط گردد که اصطلاحاً به این شکل از شمعها دوجی اطلاق میشود. به لطف حضور یک ابزار منحصربهفرد به نام “اهرم مالی” میتوانید معاملات بزرگی را با یک سرمایهگذاری نسبتاً کوچک آغاز کنید. به همین دلیل بسیاری از معاملهگران حرفهای و با تجربه توصیه میکنند با اسمهای بزرگی مثل بیت کوین یا اتریوم شروع کنید. کپی تریدینگ هم بدون ریسک نیست، زیرا ممکن است معاملهگران بزرگ هم ضرر کنند. معاملهگران بر قوانین معاملاتی خرید پایین و فروش بالا تمرکز میکنند. اطلاعاتی مانند پایین ترین قیمت، بالاترین قیمت، قیمت اولیه یا قیمت باز شدن و قیمت پایانی یا قیمت بسته شدن را میتوانید در یک شمع مشاهده کنید.

به نموداری که از شمع ژاپنی برای نشان داد ن روند قیمت جفت ارزها در بازار فارکس استفاده میشود، اصطلاحاً نمودار شمعی اطلاق میگردد. برای انجام معاملات و یا تحلیل جفت ارزها و حتی مشاهده روند آنها نیاز به داشتن پلتفرم معاملاتی دارید. در صورت نزدیکتر شدن این ضریب به ۱ نیز جفت ارزها دقیقاً به صورت هم راستا و با شیبهای نزدیک به هم حرکت مینمایند. کندل های سبز و قرمز در پشت هم ظاهر میشوند و یکی پس از دیگری نوسانات بازار را بصورت تاریخی ثبت میکنند. پیوت ها هم از نظر اهمیت به دستههای مختلفی تقسیم میشوند. هر چقدر کورولیشن یا ضریب به دست آمده میان دو جفت ارز به ۱- نزدیکتر باشد، نشان از این دارد که جفت ارزهای مورد نظر همبستگی خوبی با هم نداشته و تقریباً عکس یکدیگر حرکت مینمایند.

کسانی که تجربه بالایی در این بازار دارند، احتمالاً این عبارت را شنیدهاند. ارز رمزنگاری بیشتر در صرافی معامله می شود. آن ها پس از یافتن یک چرخه ی قیمت مناسب وارد معامله می شوند. برای درک هر چه بهتر مفهوم دراداون بایستی یک مثال ساده را با شما مرور کنیم. در شرایط عادی و در بازار بورس که یک بازار یک طرفه است، شما تنها میتوانید سهام مورد نظر را ابتدا بخرید و در صورت داشتن آن امکان فروش برای شما مقدور خواهد بود. در پول الکترونیکی مبتنی بر کارت، یک قطعهٔ سختافزاری کامپیوتری که مخصوص بدان و قابل حمل بوده و نوعاً یک ریزپردازندهاست، در یک کارت پلاستیکی جای داده شده در حالیکه در پول الکترونیکی مبتنی بر نرمافزار، از یک نرمافزار تخصصی و مخصوص که بر روی کامپیوتر شخصی نصب شده، استفاده میشود. با اهرمی که در دست دارید، میتوانید حتی از کوچکترین تغییرات بازار به نفع خود استفاده کنید. در مورد سوم منظور ما کنترل احساسات و در واقع مدیریت آن هاست نه این که بدانید چه موقع از معامله خارج شوید، در واقع منظور اینجاست که بدانید چه زمانی از میز معاملاتی خود فاصله بگیرید و معامله کردن را متوقف کنید. بهتر است قبل از هر اقدامی برای این منظور درک درستی از شرایط بازار پیدا کرده و بیجهت معاملات خود را وارد ریسک های عجیب و غریب نکنید.

با ریکوییت در بازار فارکس خیلی زیاد سر و کار نخواهید داشت اما در برخی مواقع ممکن است چنین شرایطی برای شما پیش بیاید. اگر ضریب کورولیشن برای دو جفت ارز ۰ باشد، نشان از این دارد که مسیر حرکت آنها خیلی به یکدیگر مربوط نبوده و در زمان های مختلف رفتار متفاوتی هم از خود نشان میدهند. میباشد. وقتی شما همبستگی میان دو جفت ارز را میسنجید، در واقع به دنبال این هستید که بدانید این دو جفت ارز چقدر به صورت هم جهت و هم سو و با شیب نزدیک به هم در بازار حرکت مینمایند و چقدر در جهتها و مسیرهای متفاوت. همین امر کافی است تا شما نسبت به این موضوع بسیار حساس باشید و با علم و دانش نسبتا خوبی وارد این بازار بشوید. نکته بسیار مهم: به هیچ عنوان بعد از خرید دوره بلافاصله وارد لایو نشید و در حساب واقعی اقدام به معامله نکنید حداقل یک الی دو هفته باید با این استراتژی تمرین کنید تا تسلط کامل را بدست بیاورید.

در مثال زیر ما در نمودار زوج ارز یورودلار با استفاده از استراتژی اینساید باردر یک روند قدرتمند وارد شده ایم. برای درک اهمیت دراداون لازم است تا یک مثال ساده دیگر را نیز در این باره با هم مرور نماییم. دراداون بسیار زیاد در معاملات نشان از استفاده از یک استراتژی اشتباه از سوی شما دارد؛ زیرا چنین ضرر هنگفتی به این معنی است که یا حد ضرر در معاملات خود ندارید و یا از حد ضررهای بسیار بزرگ استفاده میکنید. اما در برخی مواقع نوسانات خیلی زیاد یا تأمین نشدن نقدینگی در آن قیمت باعث میشود تا عملاً معامله شما باز نشود. این ارزها را میتوان به عنوان سهام شرکتها معرفی کرد، با اینکه هنوز خیلی در میان مردم شناخته شده نیستند، روز به روز بیشتر به ارزش واقعی خود نزدیک میشوند. از دیگر اصطلاحات رایج در فارکس میتوان به بک تست اشاره کرد. استراتژیهای معاملاتی گوناگونی در فارکس وجود دارد که میتوان از آنها استفاده کرد و در این مقاله چندین مورد از این استراتژیها را به شما معرفی میکنیم. به عنوان مثال ، آن ها ممکن است به ازای هر ۱ دلار که شما برای معامله می گذارید، ۱۰۰ دلار هزینه کنند.

به عنوان مثال ممکن است سایه بالایی یا پایینی یا هر دو در یک شمع وجود نداشته و یا خیلی کوچک باشند. اگر با این اصطلاح در بازار فارکس آشنا نبوده و با آن روبرو شوید، احتمالاً یک چالش در معاملات خود مشاهده خواهید کرد. در چنین شرایطی با پیغام ریکوییت در حساب کاربری خود در پلتفرم معاملاتی روبرو خواهید شد. در واقع این امر نشان میدهد که حساب کاربری شما در حین انجام این معاملات خط تا ۲۰ درصد ضرر نیز کاهش پیدا کرده است. شما میتوانید با مشاهده دراداون حساب کاربری و معاملات افراد به قدرت استراتژی آنها نیز پی ببرید. اشباع خرید به این معنی است که خرید در جفت ارز مورد نظر شما به حدی زیاد بوده که در شرایط فعلی افزایش قیمت یک حباب است و خریداران در حال افت قدرت هستند. 500 سال بعد از آن، در زمان قدرت امپراتوری روم، ضرب ارز و انحصار دولتی به صورت جدی آغاز و تجارت ارز ایجاد شد. این روشهای ابداعی برای سنجش کامل شرایط مورد استفاده قرار گرفته و میتوانند شرایط بهتری را برای معاملات کاربران ایجاد نماید. فرض کنید که شما از یک استراتژی معاملاتی در معاملات خود استفاده میکنید که میتواند ۶۰ درصد دراداون را در حساب کاربری شما ایجاد کند.

عرض کنید که شما هزار دلار در حساب کاربری خود در یکی از بروکر ها وارد کرده اید. کارگزاری ها یا اصطلاحا بروکرها شرکت هایی هستند که با سیستم های نرم افزاری معاملاتی به شما اجازه می دهند در بازار فارکس فعالیت کنید و بتوانید در این بازار خرید و فروش و معامله انجام دهید. اگر شما در حساب کاربری خود دلار آمریکا داشته باشید، میتوانید در لحظه روی این جفت ارز وارد پوزیشن خرید یا فروش شوید. در مواقعی که بازار با نوسانات زیادی همراه هست و ممکن است اسلیپیج زیادی در باز کردن معاملات خود شاهد باشید، میتوانید از این روش استفاده کنید. برای درک این موضوع تصور کنید که وارد جفت ارز معاملاتی پوند ین با نماد GBPJPY شدهاید. این استراتژی فارکس در صورتی که تمام شرایط ورود به معامله رخ نداده باشده به تریدر اجازه نمیدهد تا وارد معاملات اشتباه شود که همین امر باعث میشود تریدر یا معامله گر از ورود به موقعیتهای پر ریسک و ضرر ده خودداری کند . این موضوع باعث میشود تا این افراد در تله خرسی گرفتار شوند. یکی از رایجترین شرایط برای بروز تله خرسی در بازار فارکس شکست کاذب در حمایتها است.