بورس ژاپن (مهمترین نقاط بورس توکیو)

بازار سهام ژاپن شامل 5 دسته دیگر است که عبارتند از:

 • فروشگاه اصلی؛ جزو بازارهای اول و دوم هستند.
 • شرکت های نوپا؛ این یکی از دو بازاری به نام Mothers است که به مشاغل تازه تاسیسی که توانایی رشد دارند پاسخ می دهد.
  جاسدق; این مورد متعلق به شرکت های نوپا است که رشد قابل قبول و استانداردی دارند.
 • بازار حرفه ای توکیو؛ این بازار نیز منحصراً برای سرمایه گذاران مجرد و حرفه ای طراحی شده است.

نهاد نظارتی فوق نقش یک سازمان مستقل و مستقل را دارد که هدف آن برقراری نظم و یکپارچگی در بازار است. بنابراین هر اتفاقی که در قالب فعالیت در بورس اوراق بهادار «توکیو» و «اوزاکا» OSE روی می دهد زیر نظر اوست.

درباره اقتصاد ژاپن

مقاله پیشنهادی: موفقیت در بازار سهام

نظر برخی از صاحبان سهام این است که وجود چنین تقسیماتی گیج کننده است و پیچیدگی افراد فعال در این بازار را توضیح می دهد. این امر با قوانین خاصی برای پذیرش سرمایه گذار در هر یک از این بخش ها توضیح داده شده است. بورس اوراق بهادار توکیو در ژاپن ابزارهای سرمایه گذاری مختلفی برای کاربران دارد که برخی از آنها اوراق قرضه، سهام، شاخص های تجاری مختلف از جمله Nikkei 225، مشتقات هستند. از نظر کمی، بازار سهام ژاپن نسبت به شرکت هایی که پذیرفته است، دارای مبادلات سهام متراکمی است.

بورس توکیو و یک شاخص مهم به نام نیکی

بورس توکیو متعلق به گروه بورس ژاپن است و به طور کلی این بورس از 2 شاخص اصلی به نام های نیکی 225 و تاپیکس تشکیل شده است. از سال 2013، بورس رقیب با بورس سابق ژاپن ادغام شد. این دو از شرکت کنندگان فعال در بورس این کشور هستند که شامل بورس قدیمی اوزاکا و بورس توکیو می شود. در حال حاضر این دو بورس به یک هلدینگ به نام گروه بورس ژاپن تبدیل شده اند که فعالیت های مشترکی را در قالب معاملات مشتقه و اوراق بهادار انجام می دهد.

بر اساس تولید ناخالص داخلی (GDP) و همچنین داده های موجود، ژاپن به همراه چندین کشور قدرتمند دیگر تقریباً نیمی از تولید اقتصاد جهانی را بر عهده دارند. کشورهای همسایه ژاپن، ایالات متحده آمریکا، آلمان و چین هستند. نوع عملکرد تولید ناخالص داخلی به عنوان تابعی برای ارزیابی اندازه اقتصاد در یک کشور در نظر گرفته می شود و به عنوان یک شاخص کلی برای این ارزیابی در نظر گرفته می شود.
تولید ناخالص داخلی در واقع معیاری از چیزهایی است که در یک دوره زمانی اتفاق می افتد. این به معنای محاسبه ارزش کل بازار برای انواع کالاها و خدمات تولید شده توسط یک کشور در یک دوره یک سوم یا حتی یک ساله است. اقتصاد ژاپن توانست از نظر ارزش اسمی رتبه سوم جهان را به خود اختصاص دهد. زیرا حدود 5.1 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی داشت. تصویر زیر مربوط به ارزیابی برنامه ریزی شده است:

تاریخ ژاپن و بورس اوراق بهادار توکیو

در بحث بورس توکیو و سهام ژاپن می توانید به شکل زیر نگاهی کلی به ساختار گروه بورس ژاپن بیندازید.

مقاله پیشنهادی: سود و زیان در بورس

ارائه زمینه کلی بورس ژاپن

مقاله پیشنهادی: بورس جهانی چیست؟

بورس توکیو یا به عبارتی بورس ژاپن یکی از مهم ترین بازارهای شرق آسیا است. برای شناخت خوب بازار سهام ژاپن، باید شاخص های آن را نیز به خوبی بشناسید. این بدان معناست که سهامداران باید بدانند که در کدام بورس اوراق بهادار توکیو باید وارد شوند و کدام سهام را نباید خریداری کنند.
بسیاری از شرکت های قدرتمند دنیا از جمله کانن، تویوتا و … در بورس این کشور پذیرفته شده اند. البته ارزش بسیار بالایی که این بازار به دست آورده است، آن را در رتبه پنجم قرار می دهد تعویض کنید به عبارتی جهان به طور کلی ژاپن میزبان شرکت های چند ملیتی و بسیار قدرتمند در جهان است که این کشور را قادر به ایفای نقشی تاثیرگذار در اقتصاد جهانی کرده است. گروه بورس ژاپن دارای مخفف JPX است.

نگاهی به بورس اوراق بهادار توکیو

در حال حاضر ساختمانی که برای بورس توکیو در ژاپن وجود دارد در سال 1988 تاسیس شد و البته کار زمینی مربوط به تالار معاملات در 30 آوریل همان سال به دلیل تجارت الکترونیک تکمیل و بسته شد. سرانجام در سال 2000، زمانی که بورس ژاپن هنوز فعال بود، یک پلت فرم معاملاتی ویژه به نام Test Arrows را راه اندازی کرد. به تدریج روند فناوری در سال 2010 نرم افزار پیشرفته تری به نام Arrowhead را برای معاملات در دسترس کاربران بازار سرمایه قرار داد.

بررسی گروه بورس اوراق بهادار ژاپن

 • ارائه بورس اوراق بهادار اوزاکا؛ این گزینه در سال 1878 شروع به کار کرد و یکی از امیدوار کننده ترین بازارهای مالی ژاپن در زمان بین سال های 1990 تا 1991 بود. امروزه بورس اوزاکا به یکی از شلوغ ترین بورس های این کشور تبدیل شده است. زمانی که بورس توکیو با این بورس ادغام شد، تمام قراردادهای شاخص و سهام، بورس الکترونیک و غیره. در این بورسیه در دسترس هستند.
 • بورس اوراق بهادار توکیو مرتبط با کالا؛ در سال 1951 بود که بورس کالای توکیو تشکیل شد و محلی برای خرید و فروش آتی کالاهای پذیرفته شده در تمام بازارها بر اساس سند رسمی کالا است. کالا محصولی است که بتوان آن را با کالای مشابه مبادله کرد.
 • شرکت تسویه اوراق بهادار ژاپن؛ این شرکت معروف به JSCC در ژانویه 2003 اولین مجوز تاسیس اولین شرکت پایاپای را در ژاپن دریافت کرد و خدمات خود را در کلیه بورس های ژاپن آغاز کرد. این شرکت خدمات تسویه حساب اوراق مشتقه را ارائه می دهد که در خارج از بورس معامله نمی شوند. به عنوان مثال، سوآپ نرخ بهره IRS است، که معاملاتی در اوراق قرضه دولتی خارج از بورس اوراق بهادار توکیو است.
 • نهاد تنظیم کننده بورس اوراق بهادار ژاپن؛ پس از تاسیس گروه بورس کشور، در سال 2014 با ادغام بخش سازمان تنظیم مقررات ژاپن با بخش عملیاتی بورس اوزاکا که به روش خاصی سازماندهی شده بود، تشکیل شد.
 • ارائه بورس اوراق بهادار توکیو؛ در AOSEF که در واقع نوعی بورس در آسیا و اقیانوسیه است، اعضای بورس توکیو را می بینید. بازار سهام این اوراق در روزهای کاری البته به جز شنبه و یکشنبه که تعطیل هستند فعالیت می کند. البته بورس توکیو در تعطیلات رسمی ژاپن فعالیت نمی کند و تعطیل است.

بورس اوراق بهادار توکیو که در اصل در شهر توکیو ژاپن واقع شده است، بورس ژاپن است. ارزش این بازار تقریباً 6.8 تریلیون دلار سرمایه است که نزدیک به 3800 شرکت را شامل می شود. سال 1878 سالی بود که بورس اوراق بهادار توکیو برای اولین بار معاملات خود را آغاز کرد. فعالیت الکترونیکی این بازار در سال 1378 و در فروردین ماه برای انجام بسیاری از معاملات راه اندازی شد.

شهر بزرگ توکیو که پایتخت ژاپن است، یکی از اصلی ترین پایتخت های مالی جهان است. این کشور اگرچه در مقایسه با پایتخت های مالی معروف دنیا مانند نیویورک و لندن جمعیت کمی دارد، اما با تلاش و درایت خود توانسته نقشی تاثیرگذار در اقتصاد جهانی ایفا کند. بورس اوراق بهادار توکیو زاپن شاهد تحولات سیاسی و اقتصادی بزرگی در سطح جهانی با شرکت های چندملیتی بلوچی است.
برندها و محصولات ساخت این کشور ماندگاری و کیفیت قابل توجهی دارند و اکثر ایرانیان با برندهای ژاپنی آشنایی دارند. این کشور شرق آسیا که مردمانی با اخلاق دارد، منابع طبیعی چندان قوی ندارد. با این حال از نظر تولید ناخالص داخلی رتبه سوم را در جهان کسب کرد. دلیل بارز این موفقیت، نیروی کار سخت کوش و خستگی ناپذیر در ژاپن است که باعث پیشرفت تکنولوژی و رونق صنعت این کشور شده است.
موفقیت های پی در پی اقتصاد ژاپن، این کشور را به یکی از ابرقدرت های صادرکننده تجهیزات الکترونیکی، صنعت خودرو، ماشین آلات صنعتی و … تبدیل کرده و تا حد زیادی به پیشرفت این صنعت در بازار جهانی کمک کرده است. ثبات اقتصادی تقریباً در رشد این کشور وجود دارد و از آنجا که هر یک از شرکت‌های موجود در آنجا سابقه طولانی دارند، نه تنها در بلندمدت دچار نوسانات شدید بازار سهام نشده‌اند، بلکه توجه قدرتمندان و قدرتمندان را نیز به خود جلب کرده‌اند. بانک های بزرگ این کار را انجام داده اند. به همین دلیل است که این بانک ها همیشه آماده هستند تا به شرکت های ژاپنی وام دهند. اما در نظر بگیرید که با توجه به اینکه کرونا یک معضل جهانی بود، پیامدهای اقتصادی منفی بسیاری برای این کشور و بسیاری از کشورهای قدرتمند دیگر به همراه داشت.

مقاله پیشنهادی: تحلیل تکنیکال بورس

بورس اوراق بهادار توکیو در ژاپن سابقه ای طولانی دارد. تاریخچه بورس توکیو به سال 1878 و 15 می همان سال برمی گردد. وزیر دارایی وقت، آقای Shibusawa Eiichi، بورس اوراق بهادار توکیو را با نام Tokyo Kabushiki Torihikijo تأسیس کرد. در آن سال او یکی از علاقه مندان به حوزه سرمایه داری بود، بنابراین به طور رسمی در اول ژوئن 1878، کار معاملاتی بورس ژاپن به طور جدی آغاز شد. در سال 1943، 65 سال پس از تأسیس اولیه، بورس یکپارچه این کشور با ادغام 10 بورس محلی در شهرهای بزرگ ژاپن موفق شد.

بورس اوراق بهادار توکیو که البته یکی از سهام های پذیرفته شده در این کشور است، به سه بخش تقسیم می شود:

 • بازار اول؛ این بخش اول است و شامل شرکت های غول پیکری است که در سال 1949 شروع به کار کردند.
 • بازار دوم؛ دومین بخش است که شرکت های متوسط ​​را شامل می شود و فعالیت خود را از سال 1340 آغاز کرد.
 • بازار سوم؛ بخش سوم شامل استارت آپ هایی است که از سال 1991 شروع به کار کرده اند.

پیشنهاد مقاله: سرمایه گذاری در بورس

نگاهی به جدول گروه بورس ژاپن

سایر اجزای تشکیل دهنده گروه بورس ژاپن عبارتند از:

 • شرکت تسویه حساب ژاپنی
 • بورس کالای توکیو
 • تنظیم کننده بازار سهام ژاپن

این شاخص مهم در سال 50 و در شهریور همان سال تاسیس شد. ژاپن هر سال با ورود این شاخص به ماه سپتامبر ترکیب آن را ارزیابی و تجزیه و تحلیل می کند و بنابراین تغییرات لازم در اکتبر لحاظ خواهد شد.

نیکی به دلیل سابقه طولانی در بازارهای مالی آسیا یکی از قدیمی ترین و البته معروف ترین اندیکاتورها است. شاخص نیکی دارای 225 شرکت پیشرو است که سهام آنها در اولین بازار بورس توکیو ژاپن پذیرفته شده است و این شاخص در واقع وزن سهام این شرکت ها را می گیرد. برترین کارشناسان بازار سهام جهان، میانگین شاخص صنعتی بورس آمریکا موسوم به Dowgens را معادل شاخص Nikkei ژاپن معرفی کرده اند.


منبع: https://chartiran.com/6888/tokyo-bourse/

پس از نگرانی های جنگ جهانی دوم در ژاپن، به ویژه پس از بمباران ناکازاکی، کار بر روی بازار جدید متوقف شد، اما بعدا تصمیم به سازماندهی مجدد آن گرفتند. از این رو در سال 1949 و در 16 می بازار را دوباره راه اندازی کردند. بین سال های 1983 و 1990، بورس اوراق بهادار توکیو رشد خارق العاده ای را تجربه کرد. قبل از سقوط ناگهانی بازار سهام در سال 1990، بازار سهام ژاپن تقریبا 50 درصد از دارایی های بازار مالی جهانی را در اختیار داشت. همچنین در این مدت توانست با افتخار در جایگاه چهارم بازار سرمایه جهانی قرار گیرد. البته بعدا این در معاملات ملکی و بورس در مدت زمان کوتاهی با افت شدید مواجه می شود و حباب قیمت ها می ترکد.

Nikkei 225 Average Stock 225 که بیشتر با نام Nikkei 225 شناخته می شود، یکی از مهم ترین شاخص های بورس توکیو است.