بازه زمانی چیست؟ کلینیک پایتخت

همانطور که اشاره کردیم، عوامل مختلفی بر انتخاب بازه زمانی معاملات برای هر فرد تاثیر می گذارد. در اینجا برخی از مهمترین آنها آورده شده است.

1. نوع بازار مالی

در این مقاله به این خواهیم پرداخت که تایم فریم چیست و چگونه در تحلیل تکنیکال استفاده می شود. انتخاب بهترین بازه زمانی برای معامله تا حد زیادی به استراتژی معاملاتی شما بستگی دارد. بنابراین نمی توان بازه زمانی خاصی را برای معامله انتخاب کرد. با گذراندن دوره تحلیل تکنیکال کلینیک سرمایه، هر آنچه را که باید در مورد انتخاب تایم فریم در معاملات بدانید، یاد خواهید گرفت. از چه بازه زمانی برای معامله در بازارهای مختلف استفاده می کنید؟ دلیل انتخاب شما چیست؟ نظرات و تجربیات خود را در زمینه انتخاب بازه های زمانی مختلف معاملاتی با ما در میان بگذارید.

امتیاز شما برای این محتوا

کسانی که شغل اصلی آنها معامله گری نیست و نمی توانند به طور مداوم بر بازار نظارت داشته باشند، از سبک معاملات پایان روز استفاده می کنند. در این روش از تایم فریم های روزانه، هفتگی و ماهانه برای دریافت دید بلندمدت از نمودار قیمت استفاده می شود.

2. بازه زمانی مناسب برای معامله گران بنیادی

معامله گرانی هستند که موقعیت های معاملاتی خود را در کمتر از یک روز کاری در بازار می بندند. دانش فنی اساس معامله برای این گروه از معامله گران است. بازه زمانی یک دقیقه، پنج دقیقه، پانزده دقیقه، سی دقیقه و یک ساعت بهترین گزینه برای این دسته از معامله گران است.

4. بازه زمانی مناسب برای معاملات بر اساس اخبار

اسکالپرها کسانی هستند که دیوانه وار عاشق بازار هستند و تمام وقت خود را در بازار می گذرانند. این دسته از معامله گران به ندرت از پشت سیستم بلند می شوند و هر لحظه چشمشان به صفحه مانیتور دوخته می شود و بازار را تماشا می کنند. این روش معاملاتی افراد را با چالش های روحی و روانی جدی مواجه می کند و تنها معامله گران حرفه ای که از لحظه لحظه حضور خود در بازار لذت می برند از آن استفاده می کنند. تایم فریم های یک دقیقه ای و پنج دقیقه ای مهم ترین تایم فریم های مورد استفاده اسکالپرها هستند. در این زمینه پیشنهاد می کنیم مقاله تجارت پوست سر را مطالعه کنید.

آخرین کلمه

انتخاب بهترین بازه زمانی برای تحلیل تکنیکال و پیش بینی روند قیمت یک دارایی بسیار مهم است. معمولا بازه های زمانی به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم می شوند. با این حال، هر فرد باید بر اساس استراتژی معاملاتی خود و نوع بازی که انجام می دهد، بازه زمانی را انتخاب کند. در ادامه، در مورد انتخاب بهترین تایم فریم در تحلیل تکنیکال بحث خواهیم کرد.

انواع تایم فریم در تحلیل تکنیکال

در طول روز به طور مستمر اخبار اقتصادی مختلفی در بازار منتشر می شود. گاهی این خبر مستقیماً به یک دارایی مربوط می شود و گاهی تأثیر غیرمستقیم بر بازار دارد. تشخیص اخبار واقعی از اخبار جعلی و همچنین درک تأثیر آنها بر بازار در کوتاه مدت و بلند مدت بسیار دشوار است. فقط تعداد کمی از معامله گران در بازارهای مالی می توانند بینش مورد نظر خود را از این داده ها و اخبار استخراج کنند. در این سبک معاملات از بازه های زمانی یک دقیقه، پنج دقیقه و پانزده دقیقه نیز استفاده می شود.

5. زمان مناسب برای معاملات پوست سر

معامله گران بنیادی همچنین بر پارامترها و متغیرهای کلان موثر بر بازار و دارایی ها تمرکز می کنند. به همین دلیل، آنها محدود به نوسانات کوتاه مدت نیستند. بهترین تایم فریم برای معامله گران بنیادی، تایم فریم های هفتگی و ماهانه است. البته زمانی که هیجان بازار به اوج خود می رسد، به تقویم مدیریت ریسک روزانه نیز روی می آورند.

3. دوره مناسب برای معاملات روزانه

یکی از مهمترین اصول معاملات در بازارهای مالی، بررسی سطوح حمایت و مقاومت دارایی ها است. بهترین چارچوب زمانی برای تحلیل تکنیکال باید به گونه ای انتخاب شود که این سطوح حمایت یا مقاومت با دقت بالایی تعیین شوند. در این زمینه، مهلت های کوتاه، احتمال خطا در خرید و فروش را افزایش می دهد. از طرفی هر چه بازه زمانی طولانی تر باشد، درصد خطا چندین برابر کاهش می یابد.

3. روش تحلیل افراد

الگوهای قیمتی که در نمودار قیمت دارایی شکل می‌گیرد، فرصت‌های معاملاتی هستند که افراد می‌توانند برای ورود یا خروج از یک دارایی استفاده کنند. زمانی که بازه زمانی در تحلیل تکنیکال خیلی طولانی در نظر گرفته می شود، باید مدت زیادی منتظر بمانید تا الگوهای قیمت را در نمودار ببینید، اما هرچه بازه زمانی کوتاه تر باشد، امکان مشاهده الگوهای قیمت بیشتر می شود. در نتیجه، فرصت های معاملاتی بیشتری به معامله گر ارائه می شود، اما این که فرصت های معاملاتی بیشتر به معنای سود بیشتر است، هرگز درست نیست. در عوض، بر اساس روش تحلیل، یک حالت بهینه بین تایم فریم و فرصت های معاملاتی انتخاب کنید.

4. استراتژی کسب و کار

تجارت فقط به خرید و فروش دارایی در بازارهای مالی محدود نمی شود. قبل از اینکه تصمیم به خرید یا فروش یک جفت ارز، ارز دیجیتال یا سهام بگیرید، باید خود را با هنر خواندن نمودارها آشنا کنید. نمودار قیمت تعیین می کند که چه زمانی برای خرید دارایی مناسب است و چه زمانی باید آن را بفروشید. الگوهای قیمت، سیگنال های نشانگر و سایر اطلاعات کلان و خرد از قلب نمودار مشتق شده اند. دریافت اطلاعات صحیح در جداول قیمت گذاری به انتخاب بازه زمانی مناسب بستگی دارد. به عبارت ساده، شما باید بهترین بازه زمانی را برای تجزیه و تحلیل نمودار قیمت بدانید. در این مقاله ضمن پاسخ به این سوال که بازه زمانی چیست، بهترین زمان معاملات در بازارهای مالی مختلف را ارائه می دهیم. تا انتها با ما همراه باشید.

بازه زمانی چیست؟

تایم فریم های کوتاه مدت فقط برای معامله گرانی مناسب است که دائماً در بازار فعال هستند و زمان زیادی را صرف معامله می کنند. نکته مهم در مورد این دسته از تایم فریم ها این است که با توجه به بازه زمانی کوتاهی که برای آنها انتخاب شده است، جزئیات نمودار بیشتری نمایش داده می شود. به همین دلیل، سیگنال های بیشتری را می توان از نمودار استخراج کرد، زیرا الگوهای تحلیل تکنیکال در این بازه زمانی بهتر شناسایی می شوند.

در بورس ایران به دلیل محدودیت نوسانات قیمت در طول روز، عموما استفاده از سررسیدهای کوتاه مدت چندان موثر نیست. بنابراین بهترین افق زمانی در بورس ایران در میان مدت یا بلندمدت بسته به نوع استراتژی معاملاتی تعیین می شود اما از سوی دیگر در بازار فارکس و ارز دیجیتال به دلیل اینکه بازار محدوده نوسانی ندارد. و همچنین نوسانات کوتاه مدت زیادی در دارایی ها وجود دارد، می توان از بازه زمانی کوتاه مدت استفاده کرد. بازه زمانی مناسب برای نوسان در کوتاه مدت یا میان مدت تعیین می شود.

2. تعیین سطوح حمایت و مقاومت

اصطلاح Delay در فارسی به تاخیر ترجمه می شود، اما اصطلاح Delay در میان معامله گران بازارهای مالی رایج شده است. هنگام صحبت در مورد نمودار قیمت یک سهام یا دارایی دیگر، مفهوم زمان باید به طور ناخودآگاه در نظر گرفته شود. این زمان می تواند از چند دقیقه تا چند ماه متغیر باشد. این دوره زمانی که برای بررسی تغییرات قیمت یک دارایی در نظر گرفته می شود دوره نامیده می شود.

میانگین امتیازات:
4/5

زمان های میانی معمولاً دوره های بین پانزده دقیقه تا یک روز را شامل می شود. معامله گرانی که از این نوع تایم فریم ها استفاده می کنند نیازی به نظارت مداوم بر بازار ندارند و می توانند با استفاده از تحلیل بنیادی و همچنین اخبار اقتصادی روی دارایی، بازار را معامله کنند.

3. زمان طولانی مدت

زمان تحویل طولانی مدت

تعداد امتیاز:

8


منبع: https://clinicsarmayeh.com/what-is-time-frame/

بازه های زمانی بلند مدت روزانه شروع می شود و تا ماهانه ادامه می یابد. استفاده از این بازه‌های زمانی برای معامله‌گرانی که به دنبال تحلیل رفتار سهام در بلندمدت هستند، مناسب‌تر است. به این ترتیب می توانید تصویری از ارزش آن برای پول دریافت کنید. البته، بسیاری از تحلیلگران بنیادی به نمودارهای قیمت سهام در بازه های زمانی طولانی تر نیز نگاه می کنند.

رایج ترین زمان های معاملاتی

زمانی که برای تحلیل فنی نمودار قیمت دارایی های مختلف به سایت Trading View مراجعه می کنید، در قسمت تایم فریم با چندین گزینه مختلف مواجه خواهید شد. در اینجا متداول ترین زمان های معاملاتی آمده است:

  • مدت 1 دقیقه (M1)
  • مدت زمان 5 دقیقه (M5)
  • مدت 15 دقیقه (M15)
  • مدت 30 دقیقه (M30)
  • 1 ساعت تاخیر (H1)
  • دوره 4 ساعته (H4)
  • دوره روزانه (D1)
  • دوره هفتگی (W1)
  • دوره ماهانه (MN)

ممکن است با تایم فریم های دیگری در پلتفرم های مختلف سر و کار داشته باشید، اما مواردی که در اینجا به آنها اشاره کردیم، مهم ترین و پرکاربردترین تایم فریم های معاملاتی در بازارهای مختلف هستند. بد نیست برای آشنایی بیشتر یکی از این موارد را توضیح دهید. تصور کنید که در حال مشاهده نمودار شمعی یک دارایی هستید. سپس بازه زمانی 1 دقیقه را انتخاب می کنید. در این حالت اطلاعات نمودار قیمت هر دقیقه به روز می شود. به عبارت دیگر هر دقیقه یک شمع به نمودار اضافه می شود. هر شمع همچنین قیمت شروع و پایان و همچنین بالاترین و کمترین قیمت را در عرض 1 دقیقه نشان می دهد. به همین ترتیب، تاخیرهای دیگر را می توان توصیف کرد.

چگونه بهترین دوره معاملاتی را انتخاب کنیم؟

تا اینجا به این موضوع پرداختیم که مفهوم تایم فریم چیست. اکنون نوبت به بررسی انواع تایم فریم های مورد استفاده در تحلیل می رسد.

1. تاخیر کوتاه مدت

زمان کوتاه

برخی به عنوان نوسانگر در بازار عمل می کنند و به همین دلیل باید همیشه در بازار حضور داشته باشند. آنها افق زمانی معاملات خود را کوتاه مدت می دانند. از سوی دیگر، کسانی هستند که به عنوان سرمایه گذار در بازار عمل می کنند و افق زمانی خود را بلندمدت می بینند. این افراد ممکن است تاخیرهای طولانی مدت را در نظر بگیرند.

بازه های زمانی متناسب با سبک های مختلف معاملاتی

بهترین بازه زمانی برای معامله

بحث مهم دیگری در مورد انتخاب بهترین تایم فریم در تحلیل تکنیکال وجود دارد و آن به انتخاب تایم فریم مناسب بر اساس سبک های معاملاتی مربوط می شود. البته آنچه در زیر به آن اشاره می کنیم برای معامله گران عمومی صادق نیست و ممکن است معامله گرانی باشند که از تایم فریم های متفاوتی نسبت به آنچه ذکر می کنیم استفاده کنند. این بستگی به انتخاب استراتژی معاملاتی هر کدام دارد.

1. بازه زمانی مناسب برای سبک معاملاتی پایان روز

البته به دلیل محدود بودن بازه زمانی این روش، زمان کمی برای استخراج نقاط مورد نظر در نمودار دارید. بازه زمانی کوتاه مدت برای کسانی که به دنبال نوسانات بازار هستند مناسب است.

2. بازه زمانی میان مدت

برنامه میان مدت

اگر شما یکی از کسانی هستید که تجارت را بخشی از زندگی خود می دانید و لحظه به لحظه با بازار زندگی می کنید، تایم فریم های کوتاه مدت ممکن است گزینه خوبی برای شما باشد. واقعیت این است که این روش معاملات سختی های خاص خود را دارد و مردم باید فشار عصبی زیادی را تحمل کنند. در هر صورت ذهنیت برخی معامله گران با این شرایط سازگار است و می توانند با این شرایط سخت روبرو شوند. به همین دلیل، هنگام انتخاب بازه زمانی مناسب، باید احساسات شخصی و استراتژی معاملاتی در نظر گرفته شود.

5. افق زمانی سرمایه گذاری