الگوریتم اثبات ظرفیت (PoC) چیست و چگونه کار می کند؟

هنگام ورود به دنیای ارزهای دیجیتال، الگوریتم های اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) جزو اولین اصطلاحاتی هستند که با آن مواجه خواهید شد. این دو الگوریتم به عنوان مکانیزم اجماع در بسیاری از شبکه های بلاک چین از جمله بیت کوین و اتریوم استفاده می شوند. با گذشت زمان و آشکار شدن ایرادات این دو الگوریتم، توسعه دهندگان به این فکر کردند که چگونه این نقص ها را جبران کنند. بنابراین، پاسخ به این سوال، الگوریتم اثبات ظرفیت (PoC) متولد شد. در این مقاله با نحوه عملکرد این الگوریتم و ویژگی های اصلی آن که آن را از سایر الگوریتم ها متمایز می کند آشنا خواهید شد.

برای مقایسه این دو الگوریتم اجماع شناخته شده در شبکه های بلاک چین، بهتر است برخی از ویژگی های کلیدی آنها را مورد به مورد بررسی کنیم.

 • الگوریتم اثبات ظرفیت به عنوان نسخه پیشرفته و بهینه شده الگوریتم اثبات کار شناخته می شود.
 • چرا این الگوریتم بهینه تر است؟ زیرا حتی قبل از شروع ماینینگ، قدرت پردازش و فضای دیسک دستگاه ماینینگ درگیر است و بنابراین الگوریتم اثبات ظرفیت سریعتر از PoW است.
 • زمان لازم برای تولید یک بلوک در الگوریتم اثبات ظرفیت چهار دقیقه است. در حالی که این عدد در الگوریتم اثبات کار به ده دقیقه می رسد.
 • هدف اثبات ظرفیت حل مشکل هش سیستم‌های اثبات کار است. هرچه راه حل ها یا نمودارهای بیشتری روی هارد دیسک وجود داشته باشد، شانس بیشتری برای استخراج وجود دارد.

الگوریتم اثبات ظرفیت یا الگوریتم اثبات سهام

Signum

در مرحله دوم وارد فرآیند استخراج واقعی می شوید که طی آن باید مقدار محدوده را محاسبه کنید. به عنوان مثال، اگر یک ماینر شروع به استخراج کند و محدوده شماره 40 را ایجاد کند، باید به فاند 1 از محدوده شماره 40 برود و مقدار حد خود را محاسبه کند. (تأخیر تعداد ثانیه هایی است که باید از آخرین بلوک ایجاد شده گذشته باشد تا بتوانید یک بلوک جدید را ذخیره کنید.) این برای هر نانس ذخیره شده در هارد دیسک تکرار می شود.

تابع اثبات ظرفیت به دو بخش تقسیم می شود. ابتدا هارد دیسک شما روکش می شود، سپس فرآیند ریپینگ آغاز می شود.

1. روکش (ردیابی)

برای درک بهتر این مثال را در نظر بگیرید. اگر برنده قرعه کشی کسی است که بلیتش با اعداد قرعه کشی بیشتر مطابقت دارد. بنابراین، هر کسی که بلیط بیشتری داشته باشد، شانس بیشتری برای برنده شدن خواهد داشت. در الگوریتم اثبات توانایی، هرچه تعداد بلیط (راه حل های احتمالی) بیشتری داشته باشید، احتمال بیشتری برای یافتن پاسخ صحیح خواهید داشت. با این تفاوت که می توانید به صورت نامحدود از راهکارهای موجود در هارد دیسک خود استفاده کنید.

الگوریتم اثبات ظرفیت چگونه کار می کند؟

الگوریتم اثبات ظرفیت چگونه کار می کند

اما این نیاز از بین نرفته است و با گذشت زمان سیستم‌های محاسباتی پیشرفته، به‌ویژه در شبکه‌هایی مانند Solana، برای تبدیل شدن به اعتبارسنجی ضروری دیده می‌شوند.

Signum که قبلا با نام Burstcoin شناخته می شد، اولین بلاک چینی است که از الگوریتم PoC استفاده می کند. این ارز دیجیتال بلاک چین که قبلا با نام BURST شناخته می شد و اکنون با نام SIGNA شناخته می شود، با هدف صرفه جویی در انرژی، استخراج سبز و کاهش هزینه های ماینینگ به بازار ارزهای دیجیتال معرفی شد. برای معامله SIGNA می توانید به صرافی های غیرمتمرکز مانند تعویض پنکیک دیدن.

تکانه (داستان)

در سیستم های اثبات سهام، شما به عنوان اعتبار سنجی ارز دیجیتال شما باید مقدار زیادی از سرمایه دیجیتال خود را به شبکه واریز کنید و به عنوان یک اعتبارسنجی شروع به کار کنید.

هر nonce شامل 8192 هش است که از 0 تا 8191 شماره گذاری شده اند. بنابراین، ما 4096 محدوده در هر نونس داریم که از 0 تا 4095 شماره گذاری شده اند. به عنوان مثال، هش 0 و 1 محدوده را 0، هش 2 و 3 را محدوده 1، و غیره.

2. معدن (معدن)

اثبات ظرفیت (PoC)یک الگوریتم اجماع نسبتا جدید در جهان بلاک چین و به دستگاه های استخراج در شبکه اجازه می دهد تا از فضای دیسک خود برای تصمیم گیری در مورد استخراج و اعتبار سنجی تراکنش ها استفاده کنند. این تابع با استفاده از قدرت محاسباتی ماشین استخراج مانند الگوریتم مخالف است اثبات کار یا اعتباردهنده را در الگوریتم اثبات سهام واریز کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد الگوریتم اثبات ظرفیت، برخی از مزایا و معایب نسبی آن را برجسته می کنیم.

مزایای

 • امکان استفاده از هر دیسک سخت استاندارد
 • 30 برابر صرفه جویی در مصرف انرژی در مقایسه با ماینرهای ASIC
 • افزایش تمرکززدایی در شبکه بلاک چین به دلیل دسترسی بیشتر افراد به هارد دیسک استاندارد
 • بدون نیاز به به روز رسانی مکرر تجهیزات
 • قابلیت تمیز کردن و استفاده مجدد از هارد دیسک پس از ریپ کامل است

معایب

 • تعداد کمی از توسعه دهندگان از این الگوریتم استفاده کرده اند.
 • اطلاعات ذخیره شده روی هارد دیسک به جز استخراج ارز دیجیتال کاربرد دیگری ندارد. بنابراین مقدار زیادی از فضای ذخیره سازی بلا استفاده باقی می ماند.
 • اگرچه الگوریتم اثبات ظرفیت موانع ورود به عرصه معدن را کاهش داده است. اما هیچ چیز نمی تواند کاربران را از خرید هارد دیسک های بزرگتر باز دارد و هر کسی که هارد دیسک بزرگتری داشته باشد، ارز دیجیتال بیشتری استخراج می کند.
 • با محبوب شدن این الگوریتم، هکرها جذب آن می شوند و می توانند رایانه شما را با بدافزار استخراج آلوده کنند. در الگوریتم اثبات کار چه اتفاقی می افتد؟ به جز اینکه اثبات توانایی تشخیص آلودگی سیستم دشوارتر می شود.

الگوریتم PoC در کدام بلاک چین ها استفاده می شود؟

استورج

بسته به اندازه هارد دیسک، ایجاد فایل های طرح ممکن است روزها یا حتی هفته ها طول بکشد. در این فرآیند، با هش کردن مکرر داده ها، لیستی از مقادیر احتمالی Nonce ایجاد می کنید. (Nance عدد صحیح مورد نیاز برای ثبت بلوک است.)

با وجود مزایای فراوان این الگوریتم، توسعه دهندگان هنوز به طور گسترده از آن استفاده نکرده اند. در این قسمت مهم ترین پروژه هایی که از آن استفاده می کنند را به اختصار معرفی می کنیم.

امضاء کردن (امضاء کردن)

نحوه استخراج در الگوریتم اثبات ظرفیت یا POC

Storj یک پلتفرم ابری مبتنی بر بلاک چین است. این شبکه به هر رایانه ای اجازه می دهد تا فضای ذخیره سازی بلااستفاده را در هارد دیسک خود برای ذخیره فایل ها به دیگران اجاره کند.

اثبات ظرفیت به عنوان یک روش جایگزین با هدف حل مشکل مصرف انرژی بالا در سیستم های اثبات کار (PoW) و لزوم واریز ارز دیجیتال در سیستم های اثبات کار معرفی شد. PoS). اثبات ظرفیت به ماشین‌های استخراج شبکه اجازه می‌دهد تا از فضای خالی روی هارد دیسک‌های خود برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کنند.

در این مقاله با الگوریتم اثبات ظرفیت و ویژگی های منحصر به فرد آن آشنا شدید که کاستی های اثبات کار و اثبات سهام را برطرف کرد. ما همچنین مزایا و معایب این الگوریتم را بررسی کردیم. اما آیا الگوریتم PoC می تواند در برابر مکانیسم های اجماع اثبات کار و اثبات سهام موفق باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید منتظر باشیم تا نتیجه اتفاقاتی که در آینده رخ می دهد را ببینیم.

در بهترین صرافی های ارز دیجیتال با تخفیف در هزینه ها ثبت نام.


منبع: https://clinicsarmayeh.com/proof-of-capacity/

با ظهور الگوریتم اثبات ظرفیت، نیاز به دستگاه‌های پیچیده که با اثبات سهام کاهش می‌یابد کاملاً از بین رفته است. علاوه بر این، دیگر نیازی به سرمایه گذاری هنگفت ندارید و فقط باید به فکر خرید یک هارد دیسک با ظرفیت بیشتر باشید.

آخرین کلمه

هرچه ظرفیت هارد دیسک دستگاه بیشتر باشد، راه حل های بیشتری را می تواند در خود جای دهد. بنابراین شانس بیشتری برای یافتن پاسخ صحیح و در نتیجه دریافت پاداش ماینینگ خواهید داشت.

در الگوریتم اثبات ظرفیت، به جای تغییر مکرر اعداد در بلوک هدر و هش کردن مکرر برای یافتن مقادیر صحیح (فرایند پیاده سازی شده در الگوریتم اثبات ظرفیت)، فهرستی از اصلاحات احتمالی پاسخ ها در هارد دیسک دستگاه استخراج ذخیره می شود. حتی قبل از شروع فرآیند استخراج.

پس از محاسبه تمام تاخیرها، ماینر کوتاه ترین تاخیر را انتخاب می کند. اگر در این مدت هیچ کس نتوانست بلاک جدیدی را ثبت کند، شما می توانید یک بلوک جدید ایجاد کنید و پاداش آن را دریافت کنید. به عنوان مثال، اگر ماینر A حداقل محدودیت زمانی را 40 ثانیه تعیین کند و هیچ ماینر دیگری نتواند بلاک جدیدی را در عرض 40 ثانیه ثبت کند، شانس ثبت بلاک جدید به A می رود.

مزایا و معایب الگوریتم اثبات ظرفیت

الگوریتم اثبات موجودی با هدف کاهش محاسبات ریاضی و تسهیل فرآیند استخراج معرفی شد و جایگاه خود را در بین توسعه دهندگان باز کرده است. یکی از دلایل اصلی محبوبیت این الگوریتم عدم نیاز به انجام محاسبات ریاضی دشوار بود که در نتیجه نیاز به سیستم های پیشرفته مورد استفاده در الگوریتم اثبات کار را کاهش داد.

می توانید به Storge مانند هر پلتفرم ابری دیگری فکر کنید. با این تفاوت که این پلتفرم ها نرم افزار خود را ارائه می دهند و آن را مدیریت می کنند. اما استورج از نرم افزار رایانه های شبکه برای مدیریت داده های ذخیره شده استفاده می کند. کلید استفاده از این شبکه، ارز دیجیتال STORJ است که به عنوان هزینه ذخیره اطلاعات بین کاربران منتقل می شود.

الگوریتم اثبات ظرفیت یا الگوریتم اثبات کار

فهرست عناوین مقاله

الگوریتم اثبات ظرفیت چیست؟