اسپرد چیست؟ نحوه محاسبه و توزیع اندیکاتور

هنگام خرید و فروش در بازار فارکس، پیشنهاد معاملات به یکی از دو شکل انجام می شود:

  • قیمت پیشنهادی: این قیمتی است که می توانید ارز پایه را با آن بفروشید.
  • قیمت درخواستی: این قیمتی است که می توانید ارز پایه را با آن خریداری کنید.

درست است که بسیاری از کارگزاران کمیسیون دریافت نمی کنند. اما با استفاده از اسپرد درآمد قابل توجهی دارند. به بیان ساده، اسپرد فارکس تفاوت بین قیمت پیشنهادی فروش و قیمت پیشنهادی خرید است. دلال ها ارزها را با قیمتی بالاتر از آنچه خریداری کرده اند می فروشند و در نتیجه کسب درآمد می کنند. این شغل دقیقاً مشابه روشی است که صرافی‌ها برای ایجاد درآمد انجام می‌دهند.

نحوه محاسبه اسپرد

نحوه محاسبه اسپرد در بازار فارکس

همانطور که می دانید، 1 لات برابر با 100000 واحد ارز متقابل است. در جفت ارزهای معاملاتی فوق، دلار ارز متقابل است. بنابراین، 1 لات در اینجا به معنای 100000 دلار است. اساساً، 1 پیپ برابر با 0.01٪ از 1 لات است. فرض کنید در تراکنش مذکور می خواهیم 1 لات جفت ارز معاملاتی را بخریم یا بفروشیم. بنابراین ارزش 1 پیپ برابر با 10 دلار است. بر اساس محاسبات، میزان اسپرد برابر با 0.3 پیپ بود. بنابراین برای انجام این معامله باید 3 دلار اسپرد بپردازید.

انواع اسپرد

یکی از تبلیغات جذاب کارگزاران فارکس برای معامله گران تازه کار، تجارت بدون کمیسیون است. البته در سال های اخیر و با توجه به افزایش آگاهی تجار، این تبلیغات رنگ خود را از دست داده است. معامله گران تازه کار نیز خوشحال هستند که می توانند بدون پرداخت کمیسیون در فارکس کار کنند، آنها کارگزار تبلیغاتی را انتخاب می کنند. اما باید به این فکر کنید که کارگزاران فارکس چگونه درآمد ایجاد می کنند.

افزایش و کاهش نرخ اسپرد شناور تابعی مستقیم از میزان عرضه و تقاضا در بازار است. نوسانات اسپرد شناور نیز بسیار بالاست. ممکن است در عرض چند دقیقه اسپرد یک جفت ارز تجاری خاص به طور ناگهانی از 1 پیپ به بیش از 10 پیپ یا بالعکس جهش کند.

تعداد امتیاز:

24


منبع: https://clinicsarmayeh.com/what-is-spread

تا اینجا ما بررسی کرده ایم که روش محاسبه اسپرد چیست. اما همانطور که مشاهده کردید، وقتی با اسپرد شناور سروکار دارید، این عدد دائما در حال تغییر است. بنابراین، محاسبه دستی آن کار آسانی نیست. خوشبختانه یک شاخص مفید برای این منظور وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. این اندیکاتور در نسخه های مختلف پلتفرم معاملاتی متاتریدر موجود است. ابتدا متاتریدر را راه اندازی کنید و با دنبال کردن مراحل زیر یک بار برای همیشه Spread Indicator را فعال کنید:

Spread Indicator در متاتریدر

  • از منوی بالای نرم افزار در قسمت View، گزینه Terminal را انتخاب کنید.

دانلود اندیکاتور اسپرد برای فارکس

  • پنجره ای در پایین صفحه باز می شود؛ روی تب Codebase کلیک کنید.
  • لیست نشانگرها نمایش داده می شود. روی نشانگر گسترش کلیک راست کنید.
  • در پنجره باز شده بر روی گزینه Download کلیک کنید.
  • پس از دانلود، پنجره ای در صفحه ظاهر می شود. روی OK کلیک کنید.

ثبات اسپرد به معامله گر کمک می کند تا هزینه های معاملاتی خود را راحت تر پیش بینی و تخمین بزند. برعکس، تجربه نشان داده است که برای معامله‌گران مبتدی کار در یک بروکر با اسپرد ثابت بسیار آسان‌تر است. البته Fixed Spread هم خالی از اشکال نیست. درجه کنترلی که کارگزاران بر قیمت گذاری جفت ارزهای معاملاتی در پلتفرم های میز معاملات دارند بسیار بالا است. بنابراین، هنگام ثبت سفارش، ممکن است متوجه شوید که قیمت های پیشنهادی چندین بار تغییر می کند. چنین پدیده ای برای معامله گران به عنوان Requote شناخته می شود. زمانی که اخبار مهم در فارکس فاکتوری منتشر می شود، این اتفاق بیشتر می افتد.

2. پخش شناور

با انجام پنج مرحله ذکر شده، کار انجام شده و نرخ اسپرد هر جفت ارز معاملاتی در گوشه سمت چپ بالای نمودار قیمت به رنگ قرمز نمایش داده می شود. پس از آن دیگر نیازی به محاسبه دستی اسپرد نخواهید داشت.

تفاوت بین اسپرد و کمیسیون چیست؟

اگرچه نوسانات قیمت در این مورد زیاد است. اما در هنگام سفارش نگران مشکل ریکوتا نخواهید بود. علاوه بر این، با حذف کارگزار از فرآیند قیمت گذاری، تقریباً همه چیز در دسترس معامله گران قرار می گیرد. فضای کسب و کار را رقابتی تر می کند. در عین حال شناور شدن اسپرد برای معامله گران جدید که تجربه کافی ندارند، هزینه های جانبی معاملات را افزایش می دهد. اگر از استراتژی معاملاتی اسکالپ استفاده می کنید، اسپرد شناور بدون شک منجر به ضرر شما خواهد شد.

نشانگر محاسبه اسپرد (نشانگر گسترش)

بیایید با یک مثال ساده به آموزش محاسبه اسپرد برگردیم. جفت ارز EUR/USD را در نظر بگیرید. فرض کنید در زمان فعلی قیمت پیشنهاد خرید برابر با 1.22394 و قیمت درخواستی برای فروش نیز برابر با 1.22391 باشد. در چنین شرایطی بدیهی است که اسپرد معامله 0.3 پیپ است. اکنون باید این سوال را حل کنیم که ارزش واقعی 0.3 پیپ چقدر است.

برای پاسخ به این سوال که انتشار چیست، ابتدا باید با دو مفهوم دیگر آشنا شویم. در بازار فارکس، شما اغلب با جفت ارز سر و کار دارید. به عنوان مثال، EUR/USD یکی از جفت ارزهای اصلی در بازار است. ارزی که در سمت چپ قرار می گیرد، ارز پایه و ارز دیگر سمت راست، ارز متقابل نامیده می شود.

کارگزاران دسکتاپ معمولا از اسپرد ثابت برای معامله استفاده می کنند. بدیهی است در این روش نرخ اسپرد برای جفت ارزهای مختلف همیشه ثابت در نظر گرفته می شود. یک کارگزار میز معاملاتی با خریداران و فروشندگان به عنوان یک طرف معامله معامله می کند. به همین دلیل کنترل قیمت معاملات بسیار آسان است به گونه ای که نرخ اسپرد همیشه ثابت بماند.

تا اینجا ما فهمیدیم Spread یعنی چه. مطمئناً از شما سؤال می شود که چگونه اسپرد را محاسبه کنید. واقعیت این است که نرخ اسپرد هر بروکر با بقیه متفاوت است. اما در هر یک از آنها می توانید با محاسبه تفاوت قیمت بین پیشنهاد و پیشنهاد، اسپرد دریافت کنید. در ادامه با نگاهی به انواع اسپرد به جزئیات بیشتری در این زمینه می پردازیم.

کارگزاران فارکس به دو دسته تقسیم می شوند: میز معاملاتی و میز غیر معاملاتی. برای شناخت آنها پیشنهاد می کنیم مقاله بروکر فارکس چیست؟ یکی از تفاوت های اصلی که می توان بین این دو دسته ذکر کرد، نحوه محاسبه اسپرد در معاملات است. بر این اساس انواع اسپرد را می توان به دو گروه زیر دسته بندی کرد:

1. گسترش ثابت

گاهی اوقات معامله گران در بازار فارکس دو مفهوم اسپرد و کمیسیون را یکسان می دانند. اگرچه هر دو مربوط به هزینه هایی است که باید به کارگزار بپردازید، اما با یکدیگر متفاوت هستند. تا اینجا ما می دانیم که گسترش چیست. برای دانستن تفاوت بین اسپرد و کارمزد باید این اصطلاح دوم را نیز تعریف کرد.

اگر خود را یک معامله گر فارکس معرفی می کنید، ابتدا باید به زبان ساده تعریف کنید که اسپرد چیست. مفهوم گسترش فارکس یکی از اساسی ترین و در عین حال مهم ترین اصطلاحاتی است که باید یاد بگیرید. درک صحیح از معنای اسپرد برای مقایسه کارگزاران فارکس و همچنین برای انتخاب زمان مناسب برای خرید و فروش جفت ارزهای معاملاتی بسیار مهم است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم نگاهی دقیق به انواع اسپرد داشته باشیم و به سوالات مختلف در این زمینه پاسخ دهیم. تا انتها با ما همراه باشید.

قیمت پیشنهاد تجاری و درخواست خرید را تعریف کنید

در این مقاله بررسی کردیم که اسپرد چیست و چگونه محاسبه می شود. انواع اسپرد را هم یاد گرفتیم. ما سعی کرده ایم آنچه را که باید در مورد Spread بدانید با مثال هایی به ساده ترین زبان ممکن ارائه دهیم. برای خرید و فروش در بازار فارکس، باید این مفاهیم را به خوبی درک کنید. سوالات و ابهامات خود را با ما در میان بگذارید. ما سعی خواهیم کرد در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهیم.

امتیاز شما برای این محتوا

اکنون که این دو مفهوم مهم را می دانید، درک مفهوم اسپرد در فارکس برای شما آسان خواهد بود.

اسپرد چیست؟

کمیسیون نوعی کارمزد است که کارگزاران در برخی از حساب های خود در ازای حجم معاملات معین دریافت می کنند. معمولاً مبلغ کمیسیون هر لات به صورت شفاف به معامله گران اعلام می شود. برخی از کارگزاران فقط اسپرد شناور یا ثابت در حساب های معاملاتی دریافت می کنند. دیگران فقط کمیسیون می گیرند. اگرچه کارگزارانی هم هستند که هم اسپرد و هم پورسانت را از معامله گران دریافت می کنند. این سوال بسیار مهمی است که هنگام انتخاب کارگزار باید به آن توجه کنید.

مقایسه کارگزاران فارکس از نظر اسپرد

مقایسه کارگزاران اسپرد فارکس

یکی از شاخص های مهم برای انتخاب بهترین بروکر فارکس، اسپرد دریافتی است. طبیعی است که به دنبال کارگزارانی با نرخ اسپرد پایین تر باشید. با این حال، به دلیل نرخ اسپرد شناور در بسیاری از کارگزاران، کار آسانی برای مقایسه پلت فرم های مختلف ندارید. توصیه می کنیم از تجربیات کارگزاران حرفه ای در این زمینه استفاده کنید. دو تا از بهترین بروکرهای فارکس برای ایرانی ها که نرخ اسپرد پایینی دارند آلپاری و لایت فارکس هستند. این کارگزاران برای هر یک از حساب های تجاری خود نرخ اسپرد متفاوتی را تعیین کرده اند. برای اطلاع از این مشکل پیشنهاد می کنیم دو مقاله بروکر آلپاری و بروکر لایت فارکس را مطالعه کنید.

آخرین کلمه

کارگزاران فرابورس معمولاً از اسپرد شناور برای معاملات استفاده می کنند. نرخ اسپرد در این حالت ثابت نیست و بسته به تعداد سفارش های فعال در بازار ممکن است در زمان های مختلف تغییر کند. در این کارگزاران دو طرف معامله یعنی تامین کننده نقدینگی و معامله گران مستقیماً با یکدیگر وارد معامله می شوند. کارگزار فقط به عنوان یک واسطه عمل می کند. بدیهی است پیشنهاد قیمت در این بازار توسط دلال انجام نمی شود.

میانگین امتیازات:
4.5/5