ارزش بازار چیست و چرا اهمیت دارد؟

فرض کنید قیمت توکن یک ارز دیجیتال 100 دلار و ارز دیجیتال دیگر 1000 دلار است. چنین مقایسه ای به این معنا نیست که ارز دیجیتال دوم سرمایه گذاری بهتری است. اگر بر این اساس تصمیم بگیرید، ممکن است ضرر بزرگی متحمل شوید. به یاد داشته باشید که قیمت توکن ارز دیجیتال را در تعداد توکن های استخراج شده آن ضرب کنید. اکنون می توانید بر اساس ارزش بازار هر ارز دیجیتال تصمیمات هوشمندانه تری بگیرید.

چرا ارزش بازار مهم است؟

بیشتر بخوانید: توکن ارز دیجیتال چیست و چه تفاوتی با سکه دارد؟

سایت کپ بازار سکه چیست؟

بر اساس داده‌های سایت معیار CoinMarketCap، در زمان نگارش این مقاله، ارزهای دیجیتال زیر بالاترین ارزش بازار را دارند.

خط ارز دیجیتال ارزش بازار (USD)
1 بیت کوین (BTC) 05.459 میلیارد
2 اتریوم (ETH) 229.26 میلیارد دلار
3 اوراق بهادار (USDT) 58.67 میلیارد دلار
4 دلار آمریکا (USDC) 47.53 میلیارد
5 سکه بایننس (BNB) 17.51 ​​میلیارد

2. تفاوت بین ارزش بازار ارزهای دیجیتال و بازارهای طلا و فارکس چیست؟

حجم و نقدینگی چیست؟

به صنعت بلاک چیناصطلاح ارزش بازار یا ارزش بازار شاخصی است که ارزش نسبی یک ارز دیجیتال در بازار را اندازه گیری می کند. ارزش بازار ارزهای دیجیتال با ضرب قیمت فعلی یک ارز دیجیتال خاص در تعداد کل توکن های در گردش همان ارز محاسبه می شود.

حجم تراکنش ها در ارز دیجیتال مشابه مفهوم نقدینگی است. اما این دو مفهوم یکسان نیستند. حجم، ارزش کل معاملات واقعی انجام شده است. در حالی که نقدینگی کل دارایی های موجود برای معامله است. معمولاً هرچه حجم معاملات ارزهای دیجیتال بیشتر باشد، نقدینگی بازار کریپتو بیشتر است. با این حال، صرافی‌های ارزهای دیجیتال با حجم کم فرصت‌هایی را فراهم می‌کنند داوری آنها آربیتراژ عالی برای سرمایه گذاران ایجاد می کنند. در این صرافی ها می توانید ارزهای دیجیتال خاصی را با قیمت بسیار پایین خریداری کنید و در صرافی دیگری با قیمت بالاتری بفروشید. این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که توکن مورد نظر تقاضای بالایی نداشته باشد یا در ویژگی‌های عملیاتی صرافی مشکلی وجود داشته باشد.

حجم بیشتر تراکنش‌های ارز دیجیتال منجر به قیمت‌های منصفانه‌تر شده و امکان قیمت‌گذاری غیرواقعی را از بین می‌برد. از سوی دیگر، حجم کم معاملات بیانگر آن است که قیمت های درخواستی فروشندگان جوابگوی پیشنهادهای خریداران بالقوه نبوده و در نتیجه معاملات ناکارآمد یا ضعیف است.

ارزهایی که عرضه کل بیشتری دارند معمولا قیمت بسیار پایین تری دارند. علاوه بر ارزش فناوری بلاک چین، کمبود یک عامل موثر در ارزش یک ارز دیجیتال است.

حجم معاملات (جلد) و نقدینگی (نقدینگی) چیست؟

ارزهای رمزپایه کوچک معمولاً دارای ارزش بازار کمتر از 1 میلیارد دلار هستند. به طور کلی، اینها ارزهای دیجیتال نوپایی هستند که بر روی بلاک چین های خاص یا نوظهور کار می کنند. ارزهای رمزپایه کوچک توانایی رشد تهاجمی بیشتری دارند و ریسک گریزتر هستند. منابع نسبتا محدود این ارزهای دیجیتال می تواند به سرعت آنها را در معرض رکود قرار دهد. این ارزهای دیجیتال همچنین در برابر رقابت شدید و عدم اطمینان مشخصه بازارهای آزمایش نشده و نوظهور آسیب پذیرتر هستند. از سوی دیگر، ارزهای دیجیتال با سرمایه کوچک می توانند پتانسیل رشد قابل توجهی را برای سرمایه گذاران بلندمدتی که نوسان قیمت کوتاه مدت را تحمل می کنند، ارائه دهند.

کل سرمایه بازارکل سرمایه بازار) چیست؟

چرا ارزش بازار مهم است؟  ارزش بازار بزرگ و کوچک چقدر است؟

Coin Market Cap پیشروترین وب سایت ردیابی قیمت دارایی های کریپتو در فضای رو به رشد ارزهای دیجیتال است. به گفته سازندگان، ماموریت این سایت گسترش ارزهای رمزنگاری شده در سطح جهانی از طریق توانمندسازی کاربران فردی برای ارائه اطلاعات بی طرفانه، با کیفیت و دقیق برای تصمیم گیری آگاهانه است.

دو عامل اصلی می تواند ارزش بازار یک ارز دیجیتال را تغییر دهد: تغییرات قابل توجه در قیمت توکن و انتشار مجدد توکن توسط شرکت صادرکننده.

آخرین کلمه

شاخص ارزش بازار بر اساس فرمول زیر محاسبه می شود:

فهرست عناوین مقاله

ارزش بازار ارزهای دیجیتال چقدر است؟

CoinMarketCap توسط Brandon Chez در سال 2013 تاسیس شد، که به سرعت به معتبرترین منبع در بین کاربران، موسسات و رسانه ها برای مقایسه هزاران ارز دیجیتال تبدیل شد. معمولا رسانه های خبری بزرگ دنیا و حتی دولت آمریکا از داده های این سایت برای تحقیق و گزارش خود استفاده می کنند.

سوالات متداول

1. کدام ارزهای رمزپایه بالاترین ارزش بازار را دارند؟

به عنوان مثال، یک ارز دیجیتال با 20 میلیون توکن استخراج شده که هر کدام به قیمت 100 دلار به فروش می رسد، ارزش بازاری معادل 2 میلیارد دلار خواهد داشت. از سوی دیگر، ارزش بازار یک ارز دیجیتال دیگر با 10000 توکن موجود و قیمت 1000 دلار به ازای هر توکن، 10 میلیون دلار خواهد بود.

نکته مهم برای سرمایه گذاران

ارزش بازار ارز دیجیتال = قیمت فعلی هر توکن * تعداد کل توکن های استخراج شده

در حال حاضر ارزش بازار طلا و فارکس به ترتیب 11.6 تریلیون دلار و 2.4 کوادریلیون دلار است. این در حالی است که ارزش بازار ارز دیجیتال حدود یک تریلیون دلار است.

3. عوامل موثر در تغییر ارزش بازار چیست؟

اگر قصد سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال را دارید، درک ارزش یک دارایی یک موضوع بسیار مهم است. معمولاً تشخیص سریع و دقیق آن دشوار است. سرمایه گذاری بازار راهی سریع و آسان برای تخمین ارزش دارایی برای سرمایه گذاری و مقایسه آن با سایر ارزهای دیجیتال است.

ارزش بازارارزش بازار) یا ارزش بازار چگونه محاسبه می شود؟

اگر هنوز اهمیت ارزش بازار را نمی دانید، باید بگوییم که به دلیل سادگی و اهمیت آن برای ارزیابی ریسک، این شاخص معیاری مفید برای تعیین جهت سرمایه گذاری و تنوع بخشیدن به پرتفوی شما با دارایی های مختلف محسوب می شود. با استفاده از این اندیکاتور، می توانید درک خوبی از اندازه نسبی یک ارز دیجیتال در بازار کریپتو به دست آورید. ارزش بازار نشان دهنده ارزش یک ارز دیجیتال در بازار آزاد و همچنین درک بازار از چشم انداز آینده آن ارز دیجیتال است. اهمیت ارزش بازار در سرمایه گذاری به حدی است که ارزهای دیجیتال بر اساس میزان ارزش بازار طبقه بندی می شوند که عبارتند از:

ارزش بازار بزرگکلاهک بزرگ)

این سوال ارتباط تنگاتنگی با سوال اصلی این مقاله دارد که “ارزش بازار چیست؟” ; بنابراین، در این بخش به شاخص یا حجم معاملات روزانه نگاه می کنیم. حجم معاملات بازار، مقدار معامله شده یک ارز دیجیتال معین در یک دوره زمانی خاص است. این شاخص می تواند جهت و حرکت ارز دیجیتال و همچنین قیمت و تقاضای آتی آن را نشان دهد. حجم معاملات یک دارایی معیار دیگری برای سنجش محبوبیت آن در بازار است. این شاخص همچنین به صرافی‌ها کمک می‌کند تا با دریافت کمیسیون در معاملات انجام‌شده در پلتفرم‌هایشان، درآمد کسب کنند.

ارزهای رمزنگاری شده با سرمایه کلان معمولاً دارای ارزش بازار ۱ میلیارد دلار یا بیشتر هستند. این ارزهای رمزنگاری شده برای مدت طولانی در بازار بوده اند و بازیگران اصلی صنعت ارزهای دیجیتال هستند. ارزهای دیجیتال با ارزش بازار بزرگ اغلب به دلیل خدمات با کیفیت و رشد پایدار شناخته می شوند. بنابراین، سرمایه گذاری در این ارزها محافظه کارانه تر از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال با ارزش بازار پایین تلقی می شود. در واقع، با سرمایه گذاری در این شرکت ها، ریسک کمتر را به پتانسیل رشد تهاجمی ترجیح می دهید.

سرمایه کوچک بازارکلاهک کوچک)

در ادامه راه خود برای یافتن پاسخی کامل برای این سوال که ارزش بازار چیست، باید با معیاری به نام کل سرمایه بازار آشنا شویم. Total Market Cap داده‌های بازار مربوط به طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال از جمله بیت‌کوین، اتریوم و غیره را جمع‌آوری می‌کند و ارزش کل بازار جهانی ارزهای دیجیتال را برای تصویری کامل‌تر و به‌روز از عملکرد دیجیتال محاسبه می‌کند. صنعت دارایی این شاخص میزان محبوبیت بازار ارزهای دیجیتال در بین مردم و ظرفیت بالقوه آن را می سنجد. قرار دادن CoinMarketCap Marketcap تمام مراحل محاسبه ارز دیجیتال را برای شما انجام می دهد و جزئیاتی در مورد حجم معاملات روزانه هر ارز ارائه می دهد. در ادامه با این سایت بیشتر آشنا خواهید شد.

معیار مهم دیگری که باید در نظر داشت، به خصوص در مورد آلت کوین ها، تعداد کل توکن ها در آن ارز دیجیتال است. ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین محدودیت هایی در عرضه خود در گردش دارند، به این معنی که هرگز بیش از 21 میلیون بیت کوین وجود نخواهد داشت. در حالی که سایر ارزها تعداد بسیار بیشتری سکه را برای عرضه در نظر گرفته اند. برای مثال XRP با مجموع یک میلیارد توکن.

در این مقاله سعی شده است پاسخ کاملی به سوال داده شود ارزش بازار چیست؟در نهایت، می‌توان گفت که سرمایه‌گذاری بازار ابزار ارزشمندی برای کسانی از شماست که تصمیم به سرمایه‌گذاری در دنیای ارزهای دیجیتال دارند. این شاخص یک راه سریع و آسان برای تخمین ارزش نسبی یک ارز دیجیتال است و به شما کمک می کند تا نامزدهای سرمایه گذاری بالقوه را شناسایی کنید.

در بهترین صرافی های ارز دیجیتال با تخفیف در هزینه ها ثبت نام.


منبع: https://clinicsarmayeh.com/what-is-crypto-market-cap/

ارزش بازار یا ارزش بازار کل ارزش دلاری یک ارز دیجیتال در بازار است ارز دیجیتال مراجعه کنید. جامعه سرمایه گذار به جای استفاده از کل فروش یا تراکنش های یک ارز دیجیتال، از این شاخص برای تعیین اندازه و ارزش نسبی آن استفاده می کند. این شاخص به شما کمک می‌کند هنگام تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال تصمیم هوشمندانه‌تری بگیرید. در این مقاله برای سوالاتی از این دست با ما همراه باشید ارزش بازار چیست؟چرا مهم است و…، پاسخ کامل تری پیدا کنید.